Infostart.hu
eur:
385.69
usd:
331.22
bux:
120651.59
2026. január 14. szerda Bódog
Radek Sikorski lengyel külügyminiszter (j) és ukrán hivatali partnere, Andrij Szibiha közös sajtótájékoztatót tart Varsóban 2025. március 12-én.
Nyitókép: MTI/AP/Czarek Sokolowski

Máris visszatért a korábbi szintre az ukrajnai fegyverszállítás

Kijev hálás, de közölte: a területeivel kapcsolatban nem fogadja el "az engedmények kifejezést".

Folytatódik az amerikai fegyverek szállítása Ukrajnába a délkelet-lengyelországi Rzeszów-Jasionka repülőtéren működő nemzetközi szállítási csomóponton keresztül - erősítette meg szerdai közös varsói sajtóértekezletén Andrij Szibiha ukrán és Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter.

Az ukrán diplomácia vezetője a keddi dzsiddai amerikai-ukrán tárgyalásról hazatérőben állt meg és tárgyalt a lengyel fővárosban. Szibiha a dzsiddai tárgyalás fontos eredményének nevezte, hogy felújítják az amerikai fegyverek szállítását Rzeszówon keresztül. "Ez a legnagyobb logisztikai központ, amelyen keresztül fegyvert kapunk", a döntés nagyon fontos az ukrán védelem számára - fűzte hozzá.

A PAP hírügynökség idézte Michael Waltzot, a washingtoni Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadóját, aki Dzsiddában bejelentette: Washington "azonnal helyreállítja" az Ukrajnának nyújtott támogatását, és ez a Joe Biden előző amerikai elnök hivatali időszaka alatt elfogadott csomagok részeként az amerikai raktárakból átadandó felszerelésekre is vonatkozik.

Sikorski a szerdai sajtókonferencián megerősítette: a jasionkai csomóponton keresztül történő fegyverszállítás volumene "visszatért a korábbi szintre". "Ha jól értem, a Starlink is működik" - mondta arra utalva, hogy az utóbbi napokban az X-en vitába keveredett Elon Muskkal, a Starlink műholdas internetszolgáltatást üzemeltető SpaceX amerikai űripari vállalkozás tulajdonosával. Sikorski vasárnap az X-en azt írta: Varsó évi mintegy 50 millió dollárral járul hozzá ahhoz, hogy Ukrajna használhassa ezt a szolgáltatást.

Szibiha közölte most: Lengyelország eddig összesen mintegy 200 millió dollárral támogatta a Starlink ukrajnai használatát.

Az ukrán miniszter

"nagyon fontosnak, szinte történelmi jelentőségűnek" nevezte a dzsiddai tárgyalások eredményét.

Kiemelte: Ukrajna elfogadta az amerikai fél javaslatát egy 30 napos átmeneti tűzszünetről, az amerikaiak most az orosz félhez fordulnak ez ügyben, várják Moszkva álláspontját.

Ukrajna "semelyik más államnál nem kívánja jobban a háború leállítását és egy tartós és igazságos béke megkötését". "Kijev kész kiállítani egy tárgyalóküldöttséget a tűzszünethez vezető útiterv kidolgozására" - jelentette ki Szibiha. Az ukránok "igazságos békét" akarnak, amely Európa számára is garancia volna a békére, ezért fontos, hogy partnereiktől támogatást kapjanak - mondta. "Nem kell Minszk-3 és Jalta-2" - jelentette ki az ukrajnai helyzet rendezését célzó korábbi minszki megállapodásokra, valamint a második világháború utáni rendezést célzó, a Szovjetunió befolyásának növelését eredményező 1945-ös jaltai konferenciára.

A varsói ukrán nagykövetségen rendezett későbbi sajtótájékoztatón Szibiha a PAP-nak kijelentette: az Oroszországgal folytatandó esetleges béketárgyalásokon hazája nem fogad el semmilyen engedményt "a területi integritás és a biztonság rovására". Ukrajna álláspontja egyértelmű: nincsenek területi engedmények, "nem fogadjuk el az engedmények kifejezést" - húzta alá a miniszter.

(A nyitóképen: Radek Sikorski lengyel külügyminiszter (a jobb oldalon) és ukrán hivatali partnere, Andrij Szibiha közös sajtótájékoztatót tart Varsóban 2025. március 12-én.)

Címlapról ajánljuk
Dánia: „alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államokkal, Donald Trump: „továbbra is célunk Grönland megszerzése”

Dánia: „alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államokkal, Donald Trump: „továbbra is célunk Grönland megszerzése”

„Alapvető nézeteltérések” vannak az Egyesült Államok és Dánia között Grönland jövőjéről, de folytatódnak a tárgyalások a vita rendezése érdekében – jelentette ki Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter Washingtonban szerdán éjjel, miután Grönland külügyminiszterének oldalán tárgyalt J. D. Vance amerikai alelnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel. Az Egyesült Államoknak továbbra is célja a Grönland felletti ellenőrzés megszerzése – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök a tárgyalások után.
inforadio
ARÉNA
2026.01.15. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
Egyetlen országon a világ szeme: mindenki feszülten várja Trump döntését – Megszólalt az elnök

Egyetlen országon a világ szeme: mindenki feszülten várja Trump döntését – Megszólalt az elnök

Szakadatlan a feszültség a Közel-Keleten. Sajtóhírek szerint Donald Trump több opciót is mérlegelhet egy Irán elleni esetleges katonai beavatkozás kapcsán, miközben a teheráni rezsim brutálisan lép fel az országszerte zajló tüntetésekkel szemben. A német hatóságok arra figyelmeztetik a légitársaságokat, hogy kerüljék el az iráni légteret, a brit kormány pedig ideiglenesen bezáratta teheráni nagykövetségét a Politico értesülései szerint.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×