Infostart.hu
eur:
354.35
usd:
300.68
bux:
134545.2
2026. május 9. szombat Gergely
A HM Zrínyi Nonprofit Kft./honvedelem.hu által 2023. november 14-én közreadott képen JAS-39 Gripen típusú vadászrepülőgépek a levegőben, amikor az MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár katonái a sármelléki Hévíz-Balaton Repülőtérre áttelepülve hajtják végre feladataikat az Adaptive Hussars 2023 többnemzeti országos hadgyakorlaton.
Nyitókép: MTI/HM Zrínyi Nonprofit Kft./honvedelem.hu/Snoj Péter

Szijjártó Péter a Gripenekkel kapcsolatban tett bejelentést

Magyarország lojális, megbízható szövetségesként nagyban hozzájárul a NATO védelmi kapacitásainak fejlesztéséhez, amire nagy szükség is van a jelenlegi új világpolitikai korszakban - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben.

A tárcavezető arról számolt be a Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott munkareggelit követően, hogy teljesen új világpolitikai időszak kezdődött, teljesen új világpolitikai realitás jött létre, amelyben fontos visszatérni az észak-atlanti szövetség eredeti célkítűzéseihez, ahhoz, hogy a katonai szervezet lehetőleg a világ legerősebb védelmi szövetsége legyen. Ám a védelmi képességeit kell erősíteni. Magyarország pedig - mint lojális, megbízható szövetséges - nagymértékben járul hozzá a NATO védelmi kapacitásainak fejlesztéséhez, szögezte le.

Ennek kapcsán pedig emlékeztetett arra, hogy az idei már a harmadik év lesz zsinórban, amikor hazánk a bruttó hazai terméke (GDP) több mint két százalékát védelmi célokra fordítja. "És látni kell, hogy ez nem teljesen természetes, hiszen még mindig van nyolc olyan tagország - vagyis a szövetségesek egynegyede -, amely nem tudta elérni ezt a kétszázalékos szintet" - mutatott rá.

Szijjártó Péter kifejtette, hogy Magyarország éllovas a NATO-ban abban, hogy a védelmi büdzséje közel felét fejlesztésekre költi, és ezzel az aránnyal jelenleg a második helyen áll Lengyelország mögött.

Ezután arra is kitért, hogy a jövő héten éri el a teljes műveleti képességét az a Magyarországon települő többnemzeti hadosztály-parancsnokság, amelynek célja a NATO keleti szárnyának megerősítése. Továbbá aláhúzta, hogy már meghaladja az ezret a szövetség műveleteiben részt vevő magyar katonák száma világszerte.

Bejelentette, hogy a korábbi sikeres szerepvállalásokra építve a kormány igent mondott arra a felkérésre is, amely arra vonatkozik, hogy a magyar légierő idén is vegyen részt a NATO balti légtérrendészeti feladatainak ellátásában.

"Így nagyjából 80-90 katonával, két vadászgéppel és két tartalék géppel a magyar légierő négy hónapra ismét kitelepül Litvániába,

ahol is a balti légtérvédelmi feladatokban veszünk részt a nyári hónapoktól egészen ősz végéig" - tudatta.

"Magyarország tehát egy megbízható szövetséges, egy olyan szövetséges, amely nagymértékben járul hozzá a NATO védelmi kapacitásainak fejlesztéséhez, hiszen ebben az új világpolitikai időszakban a NATO-nak erős védelmi szövetségként kell működnie" - összegzett a miniszter.

Címlapról ajánljuk
Így nézett ki az új parlamenti ciklus ünnepélyes nyitónapja
Fanfártól a táncig

Így nézett ki az új parlamenti ciklus ünnepélyes nyitónapja

Hatalmas tömeg előtt ért véget a Kossuth téren Magyar Péter első miniszterelnöki napja, a hivatalba lépő kormányfő kemény szavakkal kelt ki Sulyok Tamás államfői működése ellen, Forsthoffer Ágnes házelnökként az övétől eltérő fellépéssel kezdte meg házelnöki munkáját. Megalakultak a parlamenti frakciók is, a kormány viszont most még nem lépett hivatalba, így érdekes helyzet állt elő, aminek egy pikáns magánéleti szála is van.
inforadio
ARÉNA
2026.05.11. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Kiszelly Zoltán a Századvég politikai elemzési igazgatója
Megalakult az új Országgyűlés: Magyar Péter az új miniszterelnök, kedden folytatódik a munka

Megalakult az új Országgyűlés: Magyar Péter az új miniszterelnök, kedden folytatódik a munka

Különleges időpontban, ma várható az új parlament alakuló ülése, ahol az április 12-i választások eredményeként soha nem látott kétharmados többséggel (141 fővel) rendelkezik a Magyar Péter vezette Tisza Párt. Folyamatosan frissülő tudósításunkban a helyszínről jelentkezünk és számolunk be az Országházban és azon kívül zajló eseményekről. Az ülés délelőtti szakaszában a képviselők és miniszterjelöltek többször is nyilatkoztak a sajtónak, ez alapján már most ki lehet jelenteni: nagyon komoly tempójú törvényalkotás fog zajlani a következő hetekben, hónapokban. Egyszerre kell több fajsúlyos kérdésben is döntést hoznia a kormánynak, majd a parlamentnek. Délután már Magyar Péter lehet az ország új miniszterelnöke, aki két beszéddel is készül megválasztása alkalmából.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×