Infostart.hu
eur:
364.04
usd:
308.93
bux:
137256.8
2026. április 17. péntek Rudolf
Donald Trump amerikai elnök egyperces csenddel rója le kegyeletét az áldozatok előtt a washingtoni Fehér Ház James Brady sajtószobájában 2025. január 30-án, mielőtt az éjszakai washingtoni repülőgép-szerencsétlenségről nyilatkozik. A Ronald Reagan repülőtér közelében összeütközött egy leszálláshoz készülő utasszállító repülőgép és egy gyakorló repülést végző Blackhawk katonai helikopter, és mindkét jármű a Potomac folyó sekély vizébe zuhant. A repülőgépen 64, a helikopteren 3 ember tartózkodott, és félő, hogy nincs túlélője a balesetnek.
Nyitókép: Donald Trump amerikai elnök egyperces csenddel rója le kegyeletét az áldozatok előtt a washingtoni Fehér Ház James Brady sajtószobájában 2025. január 30-án, mielőtt az éjszakai washingtoni repülőgép-szerencsétlenségről nyilatkozik. MTI/AP/Jacquelyn Martin

Donald Trump is megszólalt a washingtoni repülőgép-szerencsétlenség ügyében

A katonai helikopter pilótájának hibája vezethetett a washingtoni repülőgép-szerencsétlenséghez - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.

Trump a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatóján hozzátette: a helikopter megváltoztathatta volna menetirányát, hogy elkerülje az ütközést.

Az American Airlines légitársaság közlése szerint 60 utas és 4 fős legénység tartózkodott az utasszállító repülőgépen, amely szerda éjszaka a Potomac folyó felett összeütközött egy három embert szállító katonai helikopterrel. Trump közölte, hogy a tragédiát nem élte túl senki.

Az amerikai elnök bírálta a Ronald Reagan repülőtér repülésirányítóit is, amiért szerinte csak későn figyelmeztették a helikoptert. A Ronald Reagan az amerikai főváros rendkívül forgalmas belföldi légikikötője, közvetlenül a Potomac folyó partján fekszik, hivatalosan a Virginia állambeli Arlington területén.

Trump szintén hibáztatta azt a kormányprogramot az előző elnök hivatali idejéből, amelyet ő éppen megszüntetett. Ez a sokszínűség, az egyenjogúság és az elfogadás (Diversity, Equity and Inclusion, röviden DEI) programja, amelyet a Szövetségi Légügyi Hatóságnál (FAA) is bevezettek.

Azt mondta, ezek a DEI-programok az FAA-nál azt is jelentik, hogy "a toborzás súlyos értelmi és pszichológiai fogyatékossággal rendelkező személyekre összpontosít".

Sean Duffy, a frissen hivatalba lépett közlekedési miniszter szerint mindkét gép bevett repülési sémát követett, és nem volt fennakadás a kommunikációban sem. A rádióforgalmazás adataiból kitűnik, hogy a repülésirányítók figyelmeztették a helikoptert: vészesen közeledik a repülőgéphez, és utasítást adtak neki arra, hogy változtasson irányt.

Trump csütörtökön kinevezett egy ügyvezetőt, Chris Rocheleau-t az FAA élére, miután a hivatal előző vezetője Trump beiktatása napján lemondott, így az tíz napon át effektív vezető nélkül működött. Rocheleau az amerikai légierő veteránja, korábban már több mint 20 éven át dolgozott az FAA-nál.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: Iránban sérül az Egyesült Államok nagyhatalmi imázsa, de ezzel nem szokott foglalkozni

Szakértő: Iránban sérül az Egyesült Államok nagyhatalmi imázsa, de ezzel nem szokott foglalkozni

Nem az Egyesült Államok terve szerint alakul az iráni konfliktus, ám ez nem feltétlenül jelenti, hogy kudarc lesz Washingtonnak – mondta az InfoRádió GeoTrendek című műsorában László Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatóhelyettese. Szerinte a hasonló katonai beavatkozástól sem megy el az USA kedve.

Nemzetközi jogász: így akadályozhatja meg a Tisza-kormány a kilépést a Nemzetközi Büntetőbíróságból

Bár Magyarország 2002 óta tagja a Nemzetközi Büntetőbíróságnak, az azóta eltelt időben nem hirdették ki itthon törvényben a hágai székhelyű bíróság alapszabályát, aminek a köztársasági elnök „immunitása volt az oka” – mondta az InfoRádióban Tóth Norbert nemzetközi jogász. Az NKE egyetemi docense részletesen elmagyarázta, hogyan lehetne visszafordítani az elvileg június 2-án záruló kilépési folyamatot, ha a jövendő Tisza-kormány ezt akarná.
inforadio
ARÉNA
2026.04.17. péntek, 18:00
Dobrowiecki Péter
Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×