A bíróság határozata szerint a tilalom sérti az alkotmány 13. cikkét, amely garantálja a japán emberek boldogsághoz való jogát, illetve sérti azokat a passzusokat is, amelyek előírják a törvény előtti egyenlőséget, a nemek közötti egyenlőséget és az egyéni méltóság biztosítását.
„Már semmi nem indokolja, hogy ne ismerjük el törvényesen az azonos neműek házasságkötését” – jelentette ki a fukuokai felsőbíróságot vezető Okada Takesi.
A fukuokai Japánban már a harmadik felsőbíróság volt, amely alkotmányellenesnek nyilvánította a tilalmat. Három azonos nemű pár fordult bírósághoz, és követelt fejenként egymillió jen (2,5 millió forint) kártérítést az államtól amiatt, hogy nem köthetnek hivatalosan házasságot, ami – érvelésük szerint – sérti az egyenlő bánásmódhoz való jogukat. Bár a felsőbíróság egyértelműen kimondta a jelenlegi szabályozás alkotmányellenességét, helyben hagyta az elsőfokon eljáró bíróság elutasító döntését a panaszosok kártérítési követelésére vonatkozóan.
Idén már a szapporói és a tokiói felsőbíróság is kimondta, hogy az azonos neműek házasságkötésének tiltása alkotmányellenes Japánban. A kártérítési követeléseket ugyanakkor mindeddig az összes bírói testület elutasította.