Infostart.hu
eur:
389
usd:
330.1
bux:
0
2025. december 25. csütörtök Eugénia
Nyitókép: Pixabay

Betelt a pohár: nekimentek a zeneipar óriásai a mesterséges intelligenciának

Szerzői jogsértésért fogtak perbe két szöveges leírás alapján dalokat generáló MI-céget, mivel a modelljük mások zenéit engedély nélkül felhasználva tanul.

Komoly botrány tört ki a generatív mesterséges intelligenciás chatbotok és szöveggeneráló szolgáltatások másfél évvel ezelőtti reflektorfénybe kerülésekor - írja az Origo. A nagyközönség mellett az írott tartalmak készítői is csak ekkor szembesültek a ténnyel, hogy a technológiákat készítő cégek kérés és kérdés nélkül lementik az interneten elérhető írott tartalmakat, legyen szó cikkekről, hozzászólásokról, vagy épp közösségi médiás bejegyzésekről, ezek alapján tanítják be a nagy nyelvi modelljeiket.

A cégek azzal védekeznek az ellenük indított perben, hogy egyrészt enélkül lehetetlen létrehozni hasonló modelleket, másrészt a termékeik által összeállított szövegek nem sértik senki szerzői jogait, minden mondatot egyedileg és maguktól generálnak a chatbotjaik.

Ezúttal új oldalról támadták meg a mesterséges intelligenciával foglalkozó cégeket a jogtulajdonosok, ugyanis

az Amerikai Hanglemezgyártók Szövetsége (RIAA) a Sony Music, az UMG és a Warner Records támogatásával beperelte a Suno és az Udio nevű startupokat.

A cégek szolgáltatásaiban szöveges leírás alapján meglepően működőképes zeneszámok generálhatóak, akár dalszöveggel és vokállal együtt. A felperesek szerint a szolgáltatások engedély nélkül használtak fel jogvédett zeneszámokat a termékeik betanításához, ennek megfelelően az elkészült dalok azok darabokra szedett és újra összerakott feldolgozásai, nem tekinthetőek eredeti tartalmaknak.

Mitch Glazier, az RIAA elnöke úgy fogalmazott: "A zenei közösség máris felkarolta a mesterséges intelligenciát, partneri kapcsolatba léptünk felelősségteljes fejlesztőkkel, hogy olyan emberközpontú és fenntartható MI-s eszközök álljanak rendelkezésre, amelyek a művészek és dalszövegírók céljait szolgálják."

Azt is hozzátette, hogy a kezdeményezés csak akkor lehet sikeres, ha a fejlesztők is együttműködőek. Mint mondta,

"a Sunóhoz és az Udióhoz hasonló, nem licencelt szolgáltatások azt állítják, hogy fair dolog lemásolni a művészek élete munkáját, haszonszerzés érdekében kihasználni azt, egyetlen szó és fizetés nélkül, olyan ígéret hátán, hogy ez fog nekünk igazán innovatív mesterséges intelligenciát hozni".

Ezzel szemben Mikey Shulman, a Suno ügyvezető igazgatója azt mondta: "A technológiánk transzformatív, teljesen új tartalmak létrehozására van tervezve, nem pedig arra, hogy meglévő tartalmakat memorizáljon, azokat visszaadja. Ezt nagyon szívesen elmagyaráztuk volna azoknak a nagyvállalati lemezkiadóknak, akik bepereltek minket (valójában már próbáltuk), azonban jóhiszemű párbeszéd helyett visszatértek a régimódi, ügyvédközpontú taktikáikhoz. A Suno új zenék, új felhasználási módok, új zenészek számára lett létrehozva. Az eredetiséget díjazzuk."

Címlapról ajánljuk
Csikós Zsóka: már ki merem jelenteni, hogy van esélyem a világ legjobbjai ellen

Csikós Zsóka: már ki merem jelenteni, hogy van esélyem a világ legjobbjai ellen

Pályafutása során először Csikós Zsóka lett az év magyar női kajakosa. Bár az idei évnek úgy vágott neki, hogy a világjátékokra akar kijutni, végül nem a maratoni számokban, hanem a rövidebb távokon halmozta az Eb- és vb-érmeket. A Szolnoki Kajak-Kenu Klub versenyzője az InfoRádióban azt mondta: korábban nem mindig értette, miért van akkora mizéria a csapathajók összeállításánál, jövőre azonban már párosban és/vagy négyesben is szerepelne.

Szakértő: fegyveres bandák uralják Líbiát és osztozkodnak a mesés energiavagyonon – de mit csináljon Európa?

Moammer el-Kadhafi uralmának 2011-es megdöntése óta polgárháborúról polgárháborúra bukdácsol az észak-afrikai emirátus, a fel-fellángoló konfliktusokba pedig időnként Európa nagyhatalmai is beleállnak, pedig még az Egyesült Államok is tudja: nem jó itt „megégni”. Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója beszélt a helyzetről az InfoRádióban, és arról is, mitől is függ, hogy indulnak-e onnan migránsok Európába vagy sem.
VIDEÓ
Előbukkant a legújabb béketerv, Moszkva Európát sem támadhatná – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Előbukkant a legújabb béketerv, Moszkva Európát sem támadhatná – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök első alkalommal ismertette azt a húszpontos békekeretet, amelyről Ukrajna és az Egyesült Államok tárgyal, és amely az Oroszországgal kötendő megállapodás alapjául szolgálhat. Az elnök mielőbbi tárgyalásokat sürgetett Donald Trumppal ezeknek az ügyeknek a rendezésére - írja a Reuters hírügynökség. Oroszország és Ukrajna átfogó megnemtámadási megállapodást köt, amelynek betartását űralapú, pilóta nélküli megfigyelőrendszer ellenőrzi. Az Egyesült Államok, a NATO és az európai országok a NATO ötödik cikkelyéhez hasonló, kölcsönös védelmi garanciákat vállalnának Ukrajna felé. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×