eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Pixabay

Bendarzsevszkij Anton: 10-15 évig is eltarthat Ukrajna uniós csatlakozása

A csatlakozásra váró Ukrajna és Moldova is posztszovjet ország, alkotmányuk, jogi berendezkedésük átalakítása hosszú folyamat lesz.

Az Európai Unió hivatalosan is megkezdte a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával – jelentette be az Európai Unió Tanácsának június 30-ig tartó, féléves elnökségét betöltő Belgium külügyekért és általános ügyekért felelős miniszere Luxembourgban. Ukrajna 2022 júniusában kapta meg a tagjelölti státuszt, az uniós tagországok tavaly decemberben döntöttek arról, hogy Ukrajna készen áll a tárgyalások megkezdésére.

"Ukrajnában és emellett Moldovában is az általános elvárás az, hogy 5-6 éven belül, 2030-ig váljanak az Európai Unió teljes körű tagjává. Ennek egészen kicsi a valószínűsége. A valóság inkább legalább 10-15 évet mutat" – mondta Bendarzsevszkij Anton az InfoRádióban.

Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója kiemelte, hogy Ukrajna és Moldova is posztszovjet ország, alkotmányuk, jogi berendezkedésük még a szovjet mintákat követi. Mindkét államnak át kell állnia az európai uniós jogszabályokra, szabványokra és normákra.

A szakértő hozzátette, hogy a csatlakozási folyamatban 35 különböző klaszterben kell a két országnak teljesíteni és megfelelni az EU-s szabályoknak is, és ez a 35 klaszter több ezer törvényt foglalhat magába a többi között az igazságüggyel, a médiaszabadsággal, a demokráciával, a vállalati működéssel kapcsolatban.

"Ráadásul ezeket a törvényeket nemcsak átültetni kell, hanem a gyakorlatban működni is. Az, hogy megszavaznak egy törvényt, önmagában nem garantálja, hogy a törvényt be is fogják tartani, és hogy az megfelelően fog működni.

Éppen ezért a jogi harmonizációnak az előkészítése, a véghezvitele, a törvényeknek az elfogadása, és utána a betartatási gyakorlatnak az ellenőrzése, igencsak hosszú folyamat lesz

– fejtette ki a posztszovjet térség szakértője.

Bendarzsevszkij Anton szerint Lengyelország számára Ukrajna elsősorban biztonsági kérdés. Oroszország határa nem érheti el Lengyelországot, ugyanakkor Ukrajna háború utáni újjáépítésében a legfőbb szövetségesek fognak szerepet játszani - tette hozzá az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×