Infostart.hu
eur:
378.66
usd:
319.12
bux:
130202.21
2026. február 12. csütörtök Lídia, Lívia
Nyitókép: Pixabay

A britek már előre fáznak, beindult a felvásárlás

Energiahatékony eszközöket vásárolnak, és arra is készülnek, hogy fűtés helyett ruhával kell felmelegíteniük magukat.

Takarók, forró levegős sütők, páraelszívók és meleg ruházat: ezeket keresik leginkább a britek a Brit Kiskereskedelmi Konzorcium friss jelentése szerint. A beszerzések ellenére is elmaradtak múlt havi költéseik a 2021. szeptemberi adatoktól a BBC cikke szerint – a nagyobb értékű beszerzéseket, mint például tévé vagy számítógép vásárlását igyekeznek elodázni.

A BRC és a KPMG tanácsadó cég jelentése szerint a kiskereskedelmi forgalom értéke a múlt hónapban 2,2 százalékkal nőtt az országban, ami az augusztusi egyszázalékos növekedéshez képest további növekedést jelent. A BRC szerint azonban az eladások enyhe növekedése az eladott áruk mennyiségének sokkal nagyobb mértékű csökkenését takarja, ha az inflációt is figyelembe vesszük. Az infláció jelenleg 40 éves csúcs közelében, 9,9 százalékon áll.

"Mivel a fogyasztói bizalom tovább csökkent, az emberek óvatosan vásároltak, és elkerülték a nagy értékű árucikkeket, például az új számítógépeket, televíziókat és bútorokat. Sok háztartás felkészült a magasabb energiaköltségekre is ezen a télen, a takarók, a meleg ruhák és az energiatakarékos készülékek, például a páraelszívók és a forró levegős sütők mind jól fogynak" – mondta Helen Dickinson, a BRC vezérigazgatója.

Az országban október elsejével emelkedtek az energiaárak: egy tipikus háztartás éves számlája 1971 fontról 2500 fontra nőtt már. Hiába igyekeznek az energiaárak hatását életszínvonalat növelő kifizetésekkel tompítani, az árak dupla olyan magasak, mint tavaly télen voltak.

Az élelmiszer-értékesítés 4,6 százalékkal nőtt a szeptemberig tartó három hónapban a 2021-es év azonos időszakához képest. A ruházati ágazat számára az iskolakezdés volt a megmentő: a gyermekcipők eladása ugrott meg 15 százalékkal ősszel. A háztartási gépek terén is tapasztalhatók költések, mivel

az emberek energiatakarékosabb készülékekre váltanak.

A Barclaycard elemzése tovább illusztrálta a háztartásokra nehezedő nyomást: az adatok szerint szeptemberben a fogyasztói kártyaköltségek 1,8 százalékkal nőttek, ami 2021 februárja óta a legkisebb emelkedés.

Az alapvető cikkekre fordított kiadások terén kicsi emelkedést tapasztaltak, az elvitelre kínált ételek és a digitális tartalmak profitáltak a hidegebb időjárás érkezéséből, ami arra késztette az embereket, hogy több időt töltsenek otthon.

Címlapról ajánljuk
„A liberális demokrácia kezdi felzabálni saját magát” – Schiffer András az Arénában

„A liberális demokrácia kezdi felzabálni saját magát” – Schiffer András az Arénában

Anti-imperialistaként kutyakötelessége az embernek tiltakozni az ellen, hogyha valaki azt gondolja, egy meghatározó ország elnökeként elrendezheti más országok sorsát, de azzal sem ért egyet, hogy Donald Trumppal ellentétben az európai politikában a döntések nem megszemélyesíthetők. Schiffer András ügyvéd, korábbi országgyűlési képviselő, az LMP alapítója és korábbi társelnöke beszélt erről az InfoRádió Aréna című műsorában.

Marad az árrésstop

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentéseket tett a kátyúhelyzetről, a rezsistopról, az árréskorlátról, a nemzeti petícióról és az ukrán fenyegetésről is, majd Vitályos Eszter kormányszóvivővel együtt újságírói kérdésekre is válaszoltak. A gödi Samsung-gyár ügyében Gulyás Gergely kérdésre válaszolva azt mondta, egy hatósági ügyből akar a sajtó politikai ügyet kreálni.
inforadio
ARÉNA
2026.02.12. csütörtök, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×