eur:
392.72
usd:
366.59
bux:
66800.67
2024. április 26. péntek Ervin
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök fogadja Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét a Karmelita kolostorban, ahol munkavacsora keretében tárgyalnak 2022. május 9-én. Mögöttük Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter (j).
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Parkolópályára teheti az unió az orosz olajembargót

Brüsszelben fontolóra vették, hogy az Oroszországgal szemben kidolgozott hatodik szankciós csomagból a magyar tiltakozás hatására az orosz olajszállítások tilalmát átmenetileg kivegyék.

A Politico diplomáciai körökből szerzett értesülése szerint az új forgatókönyv alapján a hatodik szankciós csomag többi eleme ugyanakkor a huszonhét tagállam támogatásával életbe lépne. Az orosz nyers-, illetve finomított olaj importjának tilalma átmenetileg lekerülne a napirendről, eközben folytatódna egy olyan kompromisszum keresése, amelyet Magyarország is elfogadhat.

Egy ilyen halasztás – mint az amerikai hírportál európai kiadásában fogalmaz – jelentős mértékben hátráltatná az EU erőfeszítéseit Vlagyimir Putyin ukrajnai háborújának megfékezésére.

Egyidejűleg csapást jelentene Ursula von der Leyenre, az Európai Bizottság elnökére,

aki az orosz olajimport teljes tilalmát javasolta a hatodik szankciós csomag május 4-én elfogadott tervezetében.

Az a tény, hogy az uniós diplomaták ilyen drámai lépést fontolgatnak, egyben jelzi azt, mennyire nehéz az EU számára, hogy erősítse gazdasági offenzíváját a Kreml ellen, illetve mennyire fájdalmas, hogy függetlenítse magát az orosz energiától.

Brüsszelben rendkívül fontos lépésként tekintenek az uniós piacoknak az orosz fosszilis energiaforrásoktól való lezárására, amely lehetővé tenné a putyini háború egyik legfőbb finanszírozási forrásának korlátozását.

A portál utalt arra, hogy az olyan, tengeri kikötővel nem rendelkező országoknak, mint Magyarország és Szlovákia, amelyek az orosz kőolajat legfőképp vezetéken keresztül kapják, az importtilalom fájdalmas lenne. Az Európai Bizottság megpróbált kompromisszumra jutni Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, a magyar kormány azonban azt hangoztatja, hogy a megegyezéshez több időre – és potenciálisan több pénzre – van szüksége.

Az egyik idézett uniós diplomata szerint ténylegesen az az elgondolás, hogy "szeleteljék fel" a csomagot, amelynek 90 százalékáról már megegyezés jött létre, és

az olajimport tilalmán kívül minden más részlet maradjon érvényben.

Egyrészt frusztráló, hogy nem jutunk tovább azokban a dolgokban, amelyeket illetően előzetesen már megegyeztünk. Másrészt miért ne legyünk pragmatikusak, azaz folytassuk az energiavitát – fogalmazott. Ugyanakkor utalt arra is, hogy az olajimport tilalmának "leválasztása" a szankciós csomag többi részétől, "rossz jelzés" lenne, és épp ezért más uniós tagállamok joggal ellenezhetnék azt.

Várható, hogy az uniós nagykövetek még a nap folyamán újabb tanácskozást tartanak, egyelőre azonban nem tudni, hogy az orosz szankciós csomag napirenden lesz-e.

Orbán Viktor miniszterelnök korábban a Kossuth rádióban a magyar gazdaságra ledobott atombombához hasonlította az Oroszország ellen tervezett uniós olajembargót. Úgy vélte, ha elfogadják, akkor a rezsicsökkentésnek vége, a kutakon pedig 700 forintos benzin- és 800 forintos gázolajár következhet.

A kormányfő szerint az orosz olaj másfajtával helyettesítéséhez ezermilliárd forintos beruházásra és öt évre lenne szükség.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Reagál az OTP Csányi Sándor szavaira

Reagál az OTP Csányi Sándor szavaira

Gazdasági, a piaci folyamatokat esetlegesen befolyásoló adatok tekintetében ma érkezik itthon a MNB tavalyi utolsó negyedéves lakásárindexe, de az S&P Global Ratings hitelminősítői felülvizsgálata is kiemelkedő fontosságú esemény lesz: magyar szempontból azért is kulcsfontosságú az S&P osztályzata, mert a három nagy hitelminősítő közül jelenleg náluk a legrosszabb a besorolásunk, a BBB mínusz osztályzat egyetlen fokozattal van a befektetésre ajánlott kategória határa felett. Vállalati fronton ma is az amerikai gyorsjelentések lesznek a fókuszban, a héten a technológia szektor nagyágyúi közül többen jelentenek. A magyar piacon az OTP-re figyelhetnek elsősorban a befektetők, ma tartja közgyűlését a nagybank, ahol beszédet mond Csányi Sándor, a bankcsoport elnök-vezérigazgatója. A részvénypiaci folyamatokkal kiemelten foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×