eur:
411.18
usd:
392.12
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Archív kép a Fukusima Daiicsi atomerőműről Okumamacsiban. A 2011. március 11-i, a Richter-skála szerinti 8,9-es erősségű földrengésben megsérült erőműben felrobbant a hűtési folyamatban használt hidrogén március 12-én, és emiatt megolvadhatnak a fűtőrudak. Ez szakemberek szerint nem okoz katasztrófát.
Nyitókép: MTI/EPA/Tokiói Villamos Művek

Közölték: az óceánba engedi Japán Fukusima mérgét

Kína és Dél-Korea aggódik, Japán viszont részletesen elmagyarázza, mit hogy fog tenni, és átláthatóan cselekszik az ígéret szerint.

Japán több mint 1 millió tonna szennyezett vizet enged az óceánba a megsemmisült fukusimai atomerőműből - közölte a kormány kedden. Kína már reagált is: a lépés "rendkívül felelőtlen".

A Reuters beszámolója szerint az öntés két év múlva kezdődhet, addig szűrhetik a vizet és eltávolíthatják a káros anyagokat.

A japán érv szerint az erőmű lebontásához szükséges ez a lépés, és az ilyen tisztított víztől másutt is ilyen eljárással szabadulnak meg.

Az anyag mennyisége 1,3 millió tonna, körülbelül 500 versenymedencéé.

A Reuters megjegyzi, a nyári olimpia egyes eseményei alig 60 kilométerre lesznek az üzemtől.

A tisztítást végző Tepco cég egyébként azt ígéri, hogy a trícium - a hidrogén radioaktív izotópja -

csak határérték alatti konentrációban marad a hígított vízben.

Kivonni a vízből ugyanis nem lehet.

A helyzettel kapcsolatban az Egyesült Államok is megnyilvánult: Japán szorosan együttműködik a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel.

Kína mellett egy másik szomszéd, Dél-Korea is aggódik, mondván, károsítja a nemzetközi közegészséget.

A fukusimai atomerőmű 2011-ben egy földrengés és az azt követő szökőár miatt roncsolódott végzetesen.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×