A kormány "megbuktatásáról" szavaznak hétfőn Romániában, ennek esélyeiről kérdezte az InfoRádió Pászkán Zsoltot, a Külügyi és Külgazdasági Intézet külső munkatársát.
"50-50 százalék esélye van a bizalmi szavazásnak" - fogalmazott a szakértő. Szerinte "nem a Nemzeti Liberális Párton, illetve a hozzájuk csapódó Mentsétek Meg Romániát Szövetségen múlik az eredmény, és nem is a Traian Basescu egykori államfő Népi Mozgalom Pártján, hanem a szociáldemokratákon és szövetségesein, a Victor Ponta volt miniszterelnök által vezetett Pro Romanián, valamint a Tariceanu-vezette liberálisokon, hogy betartják-e az előírtakat, és papírforma szerint szavaznak. Külön nehezítő tényező Ponta szélkakas-viselkedésén túl az, hogy a Szociáldemokrata Párt sem egységes, másodsorban a frissen megválasztott pártelnök nem bírja a teljes frakció támogatását, ezért elképzelhető, hogy az elégedetlenkedők átszavaznak, hiszen titkos szavazásról lesz szó."
Mint hozzátette még, a Nemzeti Liberális Párt jelentős pénzeket költött szociáldemokrata polgármesterek, parlamenti képviselők "megvásárlására", ezért azt is elképzelhetőnek tartja, hogy
"adják-veszik a szavazatokat az utolsó órákban is".
Hogy lehet-e a mérleg nyelve az RMDSZ, arról Pászkán Zsolt azt mondta, a magyar párt szerinte nemmel fog szavazni vagy egyáltalán nem vesz részt benne, mert mint Kelemen Hunor pártelnök kifejezte, "az RMDSZ akármit csinál, ront a helyzetén" a szavazással.
"Ez a román politikai eliten belüli adok-kapok része, ebben
az RMDSZ-nek, illetve az ott élő magyaroknak nem kell részt venni.
Nem csodálkoznék, ha nem szavazná meg tehát az indítványt, ezért nem is rajta múlik."
Ami tehát a matematikát illeti: a szociáldemokratáknak a szövetségeseikkel és a kisebbségi frakció 18 tagjának egy részével együtt megvan a szükséges 233 voks - elméletileg.
Ha megbuktatják a kormányt, az a koronavírus ügyében is komoly nehézséget okozhat Pászkán Zsolt szerint, ugyanis nem lehet majd kormánydöntés-erejű rendeleteket alkotni, a parlamentre kell utalnia magát a döntéshozatalnak, igaz, "a kormány eddig is tehetetlenkedett" a kérdésben. Bukás esetén az államfő tartani fog egy "ledorognoló beszédet", amelyben a "vörös pestist" teszi felelőssé, utána konzultál a pártokkal, ami végén kiderül, ki mit javasol.
Az viszont biztos, hogy szeptember végén önkormányzati választásnak, az év végén parlamenti választásoknak kellene következni - emlékeztetett a szakértő.