eur:
411.06
usd:
395.16
bux:
79341.72
2024. november 22. péntek Cecília
Három elengedett túsz száll ki egy buszból a nyugat-ukrajnai Luckban 2020. július 21-én. A buszt és utasait a fegyverekkel és robbanószerrel rendelkező, Makszim Krivosként azonosított 44 éves férfi kerítette hatalmába. Az Oroszországban született ukrán támadó azt követeli, hogy a vezető ukrán politikusok tegyenek közzé magukat terroristának nevező nyilatkozatokat a  közösségi portálokon lévő oldalaikon.
Nyitókép: MTI/EPA/Markijan Liszeiko

Így ért véget a túszdráma Ukrajnában

Őrizetbe vették kedden kora este azt a fegyveres férfit, aki túszul ejtette egy busz utasait a nyugat-ukrajnai Luckban - közölte Arszen Avakov belügyminiszter a Twitteren.

Korábban Anton Herascsenko belügyminiszter-helyettes kora este a Facebookon azt írta, a fegyveres elengedett három túszt a járművön vélhetően fogva tartott mintegy 20 ember közül.

A tisztségviselő közlése szerint Jevhen Koval országos rendőrfőnök-heyettesnek sikerült megállapodnia a három túsz - egy gyermek, egy állapotos nő és egy idős asszony - elengedéséről a 44 éves, Makszim Plohojként (Rossz Makszim) bemutatkozó terroristával, akiről idő közben kiderült, hogy a valódi neve Makszim Krivos, és oroszországi születésű ukrán állampolgár. A férfi zavaros rendszerellenes nézeteket vall, az egyik közösségi oldalon közzétett bejegyzésében ukrán politikai és egyházi vezetőket, tisztségviselőket és oligarchákat egy kalap alá véve "törvényes terroristáknak" nevezett. Többszörösen büntetett előéletű.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Facebookon azt írta, hogy a túszejtő 9.25 órakor kerítette hatalmába a buszt, lövések is eldördültek, és a busz is megsérült.

Még a túszdráma idején közzétettek egy videót, amelyen az látszik, amint a túszejtő felszáll a buszra, két nagy táskával, amelyben vélhetően a fegyverek és a robbanószerek vannak.

Szemtanúk látták, hogy a jármű ablakai kitörtek, továbbá beszámoltak arról is, hogy délelőtt, helyi idő szerint tíz óra tájban egy gépkarabély sorozatlövéseinek hangja hallatszott a túszul ejtett busz környékéről.

Délután a rendőrök egy drónnal repültek a busz közelébe, de újabb gépfegyversorozat volt a válasz, sőt a merénylő egy kézigránátot is a felderítő eszköz után hajított, ám ez nem robbant fel.

Egy robbanószerkezetet tartalmazó csomagot is kidobott a buszból, ami felrobbant, de senki sem sérült meg.

Este az UNIAN hírügynökség jelentette, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök teljesítette a túszejtő egyik követelését. Az államfő közzétett a Facebook-oldalán egy videofelvételt, amelyen orosz nyelven arra kért mindenkit, hogy nézze meg a 2005-ben készült Földakók című amerikai dokumentumfilmet.

Időközben a túszok állapota kezdett válságosra fordulni, mivel lassan tíz órát töltenek a buszban a harminc fok feletti hőségben, élelem és inniveló nélkül.

Ezután jött a hír először a három túsz elengedéséről, majd pedig kiderült: a túszejtőt őrizetbe vették, Arszen Avakov belügyminiszter közlése szerint minden túszt épségben kiszabadítottak. Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) utóbb közleményben tudatta, hogy a rendőrséggel együttműködésben 13 túszt szabadítottak ki. Valamennyien jól vannak. Az akció során senki sem sérült meg.

A folyamatosan szivárgó hírekből kiderült: a túszejtő megadta magát: kiszállt a buszból és önként a földre feküdt.

Címlapról ajánljuk

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjelentek a biztosítói extraprofitadó részletei: sok állampapírt kell venniük, hogy jól járjanak

Megjelentek a biztosítói extraprofitadó részletei: sok állampapírt kell venniük, hogy jól járjanak

A szektor egésze szempontjából kedvezően változik 2025-ben a biztosítók extraprofitadójának (hivatalos nevén pótadójának) a szabályozása: bár a kulcsok módosításával egyes biztosítók jól, mások rosszabbul járhatnak, ha képes lesz a szektor 150-200 milliárd forinttal növelni állampapír-állományát, akkor ennek 30%-ával, vagyis mintegy 50-60 milliárd forinttal csökkentheti extraprofitadóját. A továbbra is élő másik különadóval, a biztosítási adóval együtt 213 milliárd forintot remél a kormány jövőre a szektortól.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×