eur:
411.21
usd:
392.82
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Apa pihen gyermekével egy barcelonai tengerparti sétányon 2020. április 26-án. Spanyolországban ez az első nap, hogy a kisgyerekek szülői felügyelettel elhagyhatják a lakást. A spanyol hatóságok 44 napja vezették be a koronavírus-járvány miatt elrendelt kijárási korlátozásokat.
Nyitókép: MTI/AP/Emilio Morenatti

Nagy változások léptek életbe Spanyolországban

Spanyolországban továbbra is lassul a koronavírus-járvány terjedése, március közepe óta nem látott szintre csökkent a napi új regisztrált fertőzöttek és a halálos áldozatok száma - közölte a spanyol egészségügyi minisztérium, amikor újabb enyhítések léptek életbe az országban.

A SARS-CoV-2 nevű vírust 373 betegnél mutatták ki az elmúlt egy napban, míg összesen 227 436 fertőzöttet szűrtek ki a legmegbízhatóbbnak tartott PCR-tesztekkel. További 40 707, már lezajlott fertőzést igazoltak ellenanyag-vizsgálattal a vírus január végi megjelenése óta.

A fertőzésbe 123-an haltak bele egy nap alatt, és 26 744-en vesztették életüket a március elején jelentett első haláleset óta.

A gyógyultak száma 973-mal emelkedett 24 óra alatt, ami elmarad a múlt héten tapasztalt, napi kétezer feletti esetszámtól.

A vírusfertőzést eddig több mint 137 ezren győzték le.

Fernando Simón, a spanyol egészségügyi riasztási és vészhelyzeti koordinációs központ igazgatója napi online sajtótájékoztatóján Madridban elmondta: az új esetek aránya országosan 100 ezer lakosonként 30 fertőzött. 17-ből hét tartományban és a két észak-afrikai exklávéban 10-nél kevesebb a napi új igazolt eset.

Hétfőtől az ország nagy részén érvénybe lépett a járványügyi védekezés enyhítésének következő szintje, az úgynevezett egyes fázis.

  • A családok, barátok ismét meglátogathatják egymást otthonukban,
  • az egy autóban utazók számát sem szűkítik.
  • Korlátozott létszámmal kinyithatnak egyebek mellett a vendéglátóhelyek teraszai, a kulturális intézmények és vallási helyszínek is.

Az óvintézkedések lazítása a 47 milliós ország lakosságának több mint 51 százalékát érinti, de nem vonatkozik például a két legnépesebb városra, Madridra és Barcelonára sem. A madridi autonóm közösség és Katalónia a járvány által leginkább sújtott két régió. Előbbiben 69 ezer, utóbbiban 56 ezer felett van a regisztrált fertőzöttek száma.

A spanyol magánvállalkozók szövetségének (ATA) becslése szerint hétfőtől a kiskereskedelmi egységek 40-42 százaléka és a vendéglátóhelyek 18-20 százaléka tart nyitva. A szépségszalonok esetében ez az arány 73-75 százalék, míg a szállodáknál 3-5 százalék.

A központi kormány tervei szerint a korlátozásokat négy fázisban, június végére oldják majd fel országosan. A járvány miatt kilenc héttel ezelőtt bevezetett szükségállapot május 24-ig van érvényben.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×