eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
A koronavírus-járvány miatt Michigan államban bevezetett korlátozó intézkedések eltörlését követelő tüntetés a michigani törvényhozás lansingi épülete előtt 2020. április 30-án, miközben a képviselők a rendekezések meghosszabbításáról vitáznak órákkal azok lejárata előtt.
Nyitókép: MTI/AP/Paul Sancya

Nagy a feszültség az Egyesült Államokban

Több amerikai tagállamban tüntettek a koronavírus-járvány miatti korlátozások ellen, amelyekben viszont lazítottak a szabályokon, ott megnőtt a fertőzések száma.

Michiganben, Kalifornia déli részén, a floridai Miamiban és környékén azért tüntettek pénteken, hogy indítsák újra a gazdaságot és a mindennapi életet.

Illinois-ban és Texasban csütörtökön oldottak a tilalmak nagy részén, mire Texasban hirtelen megugrott a diagnosztizált fertőzések száma.

Michigan fővárosában, Lansingben, az állam törvényhozásának épülete előtt fegyveres tüntetők követelték a koronavírus miatti szigorítások teljes feloldását, és közülük több álarcos behatolt a kongresszus épületébe. A több száz tüntető - köztük Szabadítsuk fel Michigant! táblákkal megjelent jó néhány protestáló - azt követelte a helyi törvényhozóktól, hogy vonják meg Gretchen Whitmer kormányzó jogkörét a kijárási szigorítások és a rendkívüli járványhelyzet miatti intézkedések meghozatalára.

Az amerikai közszolgálati rádió (NPR) helyszíni riportjában egy férfi úgy nyilatkozott: "rendben, itt a vírus, de ez inkább politikai probléma most. Egyszerűen nincs ok arra, hogy bezárjanak bennünket. A kormányzó tönkreteszi államunkat".

"Nem engedhetjük meg tovább, hogy egyetlen ember döntsön tízmillió michigani sorsáról" - mondta Mike Shirkey, a helyi szenátus republikánus többségének vezetője. Michiganben a kormányzó, Gretchen Whitmer demokrata párti politikus, a kongresszusban azonban többségük van a republikánusoknak.

Donald Trump amerikai elnök pénteken a Twitteren ismét arra sürgette a kormányzót, hogy engedjen a tüntetők követeléseinek. Whitmer azonban a tüntetések ellenére pénteken május végéig meghosszabbította az egyébként május 15-ig érvényben lévő szigorításokat.

Tüntettek a szigor ellen a dél-kaliforniai vidékeken is, elsősorban a tengerparti strandok újranyitásáért.

Gavin Newsom kaliforniai kormányzó azonban hajthatatlan: lovas rendőrök vigyázzák a kaliforniai strandokat. Newsom felszólította a tüntetőket, hogy hordjanak szájmaszkot és tartsák meg a javasolt távolságot egymástól.

A floridai Miamiban is a tengerparti részek megnyitásáért tüntettek. Ron DeSantis, floridai kormányzó ugyan az állam mindennapi életének fokozatos újraindításáról döntött, de ez alól kivétel Miami és környéke, mert ott a legtöbb a diagnosztizált fertőzött. Miami Beachen szintén lovas rendőrök tartatják be a szigorú intézkedéseket.

Texasban csütörtökön újraindították az életet, és csütörtök estére - egyetlen nap alatt - 1033 fővel emelkedett a diagnosztizált fertőzöttek száma. Pénteken Greg Abbott kormányzó 50 halálos áldozatról számolt be. A kormányzó szóvivője, John Wittman azonban pénteki közleményében nem az újraindításnak, hanem a megnövekedett számú vírustesztnek tulajdonította a diagnosztizált fertőzöttek számának emelkedését.

Egyes tagállamokban - például az északnyugati Washingtonban - meghosszabbították a kijárási korlátozásokat. Mississippi állam kormányzója, Tate Reeves is változtatott eddigi álláspontján: a vírus változatlanul gyors terjedése miatt egyelőre mégsem döntött jövő heti enyhítésről. A marylandi Baltimore felett a rendőrség helikopterei ellenőrzik a kijárási korlátozások betartását.

Irwin Redlener, a Columbia Egyetem orvostudományi központjának egyik járványügyi szakembere pénteken újságíróknak azt mondta: azok a kormányzók, akik könnyítenek a szigorú intézkedéseken és újraindítják államukban a megszokott életet, veszélybe sodorják honfitársaikat. "Nagy hibát követnek el. Ez életekbe fog kerülni" - fogalmazott a professzor a CNN hírtelevíziónak és az amerikai közszolgálati rádiónak.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. február 16. 16:48
×
×
×
×