Infostart.hu
eur:
386.39
usd:
331.89
bux:
120651.59
2026. január 14. szerda Bódog

Lemondott az iraki miniszterelnök, folytatódnak a véres tüntetések

Ígéretét betartva benyújtotta lemondását szombaton a parlamentnek Ádil Abdel Mahdi iraki miniszterelnök - közölte az al-Arabíja televízió, amely szerint a távozása ellenére is halálos áldozatokat követelő tüntetések voltak az országban.

Mahdi pénteken jelentette be: benyújtja a lemondást, hogy a törvényhozás új kormányt választhasson, illetve Irak ne sodródjék erőszakba és káoszba.

A parlament vasárnapi rendkívüli ülésén választja meg az utódját.

Mahdit egy éve nevezték ki kormányfőnek az iraki politikai tömbök közti megállapodás révén. Mostani lépését a hetek ót tartó kormányellenes tüntetések után jelentette be, amelyekben eddig 400-nál több ember vesztette életét. Csütörtökön legalább negyvenöt tiltakozó halt meg a dél-iraki Násziríjában, Nedzsefben és Bagdadban. Ez volt a két hónapja kezdődött, erőszakba torkolló tüntetéshullám egyik legvéresebb napja.

Politikai elemzők szerint Mahdi befolyásos iraki vallási vezetők nyomására nyújtotta be lemondását.

Ali asz-Szisztáni ajatollah, Irak legmagasabb rangú síita imámja pénteken felszólította a parlamentet, hogy vonja meg a bizalmat a kormánytól a békés tüntetők ellen alkalmazott erőszak miatt, és hangsúlyozta, hogy különbséget kell tenni a békésen és az erőszakhoz folyamodó tiltakozók között. Önmérsékletre szólította a tüntetőket is.

Mahdi távozása és az ajatollah kérése ellenére Irakban szombaton is folytatódtak az erőszakos tüntetések. Az al-Arabíja hatósági forrásokra hivatkozó híradása szerint legalább két ember meghalt, és 26-an megsebesültek a tüntetéseken. Bagdadban 11 tüntető szerzett sebesüléseket, amikor a rendőrség megpróbálta megakadályozni, hogy behatoljanak a külföldi nagykövetségeknek és kormányzati épületeknek helyt adó "zöld zónába". A rendőrség éles lőszert és könnygázt vetett be ellenük. A síiták szentvárosában, a Bagdadtól délre fekvő Nedzsefben két tüntetőt lőttek le, 15-öt pedig megsebesítettek a rendőrök.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: Brüsszel tényleg késleltetheti a vizsgálatokat a magyar választásokig

Szakértő: Brüsszel tényleg késleltetheti a vizsgálatokat a magyar választásokig

2 milliárd eurót már elvesztett Magyarország, 17 milliárd euró sorsa még kétséges. A Euronews értesülései szerint az Európai Bizottság befagyasztja a Magyarország elleni vizsgálatokat a választásig, mert a testület nem akarja úgy feltüntetni magát, hogy beavatkozik a magyar választási kampányba. Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense szerint már eddig is volt arra példa, hogy a Bizottság késleltetett eljárásokat hasonló helyzetben.

Asztal köré ül Grönland, Dánia és Amerika – A szakértő szerint a legbonyolultabb a sziget eladása lenne

A Fehér Házban egyeztet Grönland helyzetéről az amerikai, a dán és a grönlandi külügyminiszter, a dán és a grönlandi fél célja, hogy a megbeszéléseket a „tárgyalószobába terelje”, ahol az érintettek közvetlenül, szemtől szemben beszélhetnek egymással. A tárgyalásokról Németh Viktória külpolitikai elemző, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatója beszélt az InfoRádióban.
inforadio
ARÉNA
2026.01.15. csütörtök, 18:00
Káel Csaba
a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×