Infostart.hu
eur:
359.9
usd:
316.6
bux:
144473.37
2026. július 27. hétfő Liliána, Olga
Azadi torony, Teherán
Nyitókép: Alireza Heydarifard/Unsplash

Teheránt győzködi az atomenergia ügynökség vezetője

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója találkozni fog magas rangú iráni vezetőkkel Teheránban - jelentette be a szakosított ENSZ-szervezet szóvivője.

A megbízott főigazgató látogatása része a szervezet és Irán között folyó megbeszéléseknek. Ezeken szó van egyebek között a NAÜ általi az iráni atomlétesítményekben végrehajtott ellenőrzésekről, amelyeket az Irán és hat nagyhatalom között 2015-ben megkötött nukleáris megállapodás ír elő. Cornel Feruta vasárnap találkozik több iráni vezetővel - közölte a szóvivő.

Irán pénteken bejelentette: egy harmadik lépéssorozat keretében oly módon csökkenti tovább a 2015-ös megállapodásban vállalt kötelezettségeinek teljesítését, hogy

egyáltalán nem korlátozza az urándúsítással kapcsolatos kutatási és fejlesztési tevékenységét.

A döntésről Mohamed Dzsavád Zaríf külügyminiszter tájékoztatta az Európai Uniót.

A 2015-ös megállapodás alapján Irán folytathat kis mértékű urándúsítással járó kutatást és fejlesztést, de nem halmozhatja fel a dúsított uránt, és bizonyos típusú urándúsító centrifugákat nem használhat.

Az európai nagyhatalmak vezetői aggasztónak nevezték a fejleményt, majd Mike Pompeo amerikai külügyminiszter közölte: Washington elfogadhatatlannak tartja Irán lépését.

Az Egyesült Államok tavaly felmondta részvételét a megállapodásban, mert Donald Trump elnök kormánya szerint Irán nem tartotta be azt.

A NAÜ júliusban jelentette, hogy Irán átlépte mind a dúsított uránkészletére vonatkozó 202,8 kilogrammos, mind az urándúsítás tisztaságára vonatkozó 3,67 százalékos határértéket.

Címlapról ajánljuk
Tudományos élménypark lehet a Planetáriumból

Tudományos élménypark lehet a Planetáriumból

Immár 9 éve van zárva a népligeti Planetárium, amely korábban évente akár 150 ezer látogatót is fogadott. Most a főváros és a kormány is azt vizsgálja, hogy miként lehetne megújítani az épületet és környékét. Kiss László csillagász egy tudományos élményparkot hozna itt létre.

Önállósodik az Alkotmánybíróság, maga választ elnököt mostantól, de csak három évre

Társadalmi egyeztetésre bocsátották: az uniós előírásoknak megfelelően bárki hozzászólhat a törvényjavaslathoz, amelynek a lényege, hogy az alkotmánybírók választanak maguknak vezetőt mostantól, de csak 3 évre. A költségvetési önállóság is visszaáll. A működés is sokkal átláthatóbb lesz, és munkájának tartalma ugyanott jelenik majd meg, ahol az összes magyar jogszabály.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×