eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Kum, 2009. szeptember 28.A Digitalglobe által 2009. szeptember 28-án közzétett műholdas felvételen Irán feltételezett második urándúsító üzeme látható az iráni Kum közelében. Ezen a területen korábban az Iráni Forradalmi Gárda rakétasilókat működtetett. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség 2009. szeptember 25-én számolt be arról, hogy Irántól tájékoztatást kapott egy második titkos urándúsító üzem létezéséről. (MTI/EPA/DIGITALGLOBE)
Nyitókép: MTI/EPA/DIGITALGLOBE

Tálas Péter: Irán atomprogramja arra jó, hogy felbátorítsa a szomszédokat

Ha Irán az atomprogramjával eléri, hogy a térség meghatározó szereplője legyen, az a környező országok számára komoly felhívás lesz - mondta el az InfoRádióban Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő.

Irán hivatalosan leállította a 2015-ös többhatalmi atomalku keretében vállalt egyes kötelezettségeinek teljesítését - közölte az ISNA teheráni hírügynökséggel szerdán az ország atomenergetikai tanácsának egy jól értesült tisztségviselője.

Teherán a tervezett lépésről a múlt héten már értesítette a megállapodást aláíró hatalmakat, Franciaországot, Nagy-Britanniát, Németországot, Kínát és Oroszországot. Az akkori tájékoztatás szerint a döntést egy évvel azután hozzák meg, hogy az Egyesült Államok egyoldalúan kilépett az atomalkuból, és visszaállította a korábbi szankciókat Iránnal szemben.

Az atomalku felmondása és az Irán elleni szankciók bevezetése nem hozott előrelépést sem új szerződés, sem a megállapodás megtartása irányába - mondta az InfoRádióban Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpont igazgatója.

"Ezek a szankciók az európai országokat is érintik, és bár az Európai Unió megpróbált kialakítani egy olyan kereskedelmi viszonyt, ami megkerüli a szankciókat, de ez egyelőre nem sikerült. Nyilvánvaló, hogy az irániak egyre türelmetlenebbek, szeretnék tudni, hogy a szankciókkal mennyire kell számolniuk."

Az amerikai elnök közben azt kommunikálta, az Egyesült Államok várakozó állásponton van. Tálas Péter szerint

Donald Trump arra számít, hogy az iráni rendszert a szankciók belülről bomlasztják meg.

"Világosan kell látni, hogy míg ha a szankciók elég erőteljesen is érintik Iránt, ilyen helyzetben a perzsa ország inkább összefogni szokott, ráadásul úgy, hogy általában az Irán elleni szankciók többnyire a konzervatív iráni politikusoknak kedveznek, akik viszont sokkal erőteljesebben atompártiak, mint a mérsékeltebbek. Úgyhogy én azt gondolom, hogy az Egyesült Államok számításai Iránnal kapcsolatban meg fognak változni, ez egy vágyálom" - részletezte Tálas Péter.

A biztonságpolitikai szakértő elmondta, Irán célja, hogy legitim, térségbeli nagyhatalomként tekintsenek rá - elsősorban nyugaton.

"Amennyiben Iránt tényleg belekényszerítik abba, hogy a saját súlyát és befolyását atomfegyverekkel támassza alá, akkor mindenki a környéken,

aki ilyen nagyhatalom - gondolok itt Törökországra vagy Szaúd-Arábiára, Egyiptomra -, elkezd majd atomprogramokat bevezetni, és ez egy olyan térségben, ami a világgazdaság szempontjából kulcsfontosságú, általában nem szokott jó eredményre vezetni."

Tálas Péter arról is beszélt, hogy Mike Pompeo amerikai külügyminiszternek az Iránról NATO-vezetőkkel folytatott tárgyalásai a nyomásgyakorlás részének számítottak. "De azért tegyük hozzá, hogy a NATO-n belül Franciaország és Nagy-Britannia ellenőrizni tudja az iráni veszélyességet."

Iránban ezenkívül a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szakemberei is folyamatosan vizsgálódnak, így Mike Pompeónak túl sok újat a tisztségviselők nem tudtak mondani - zárta elemzését Tálas Péter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.

Vérben, vasban küzdöttek a magyar szabadságért – katonaelődeinkről is emlékezzünk meg halottak napján!

Elhunyt őseink, rokonaink, ismerőseink mellett hősi halottainkról is emlékezzünk meg a hét végén – kéri a Honvédelmi Minisztérium. A tárca katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az InfoRádióban elmondta: ez a gesztus erősíti a nemzeti összetartozást. Töll László hozzátette: az elmúlt évszázadokban a hazájuk szabadságáért harcoló magyar katonák bajtársai voltak a felmenőinknek, ezért megérdemlik, hogy lerójuk a tiszteletünket előttük a temetőkben vagy az emlékhelyeken. Beszélt a hadisírok gondozásáról és a kutatómunkáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×