Infostart.hu
eur:
385.82
usd:
330.68
bux:
118288.36
2026. január 13. kedd Veronika
Orbán Viktor: a kárpátaljai magyarok számíthatnak a kormányra

Orbán Viktor: a kárpátaljai magyarok számíthatnak a kormányra

Telefonon biztosította támogatásáról Orbán Viktor miniszterelnök a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség vezetőjét a kormány támogatásáról.

"Hello Brenzo, hogy vagy?" - így üdvözölte telefonon Orbán Viktor miniszterelnök a legnépszerűbb közösségi oldalra feltöltött videó szerint Brenzovics Lászlót, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnökét, majd a következőképp folytatta: "Biztos lehetsz abban, hogy számíthattok ránk és mondd is meg az ottani magyaroknak, hogy a kormányra számíthatnak."

Kedd hajnalban dobtak ismeretlenek robbanószerkezetet vagy gyújtópalackot a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség ungvári székházába, amelynek így földszinti része jelentős részben kiégett. Ez már egy hónapon belül a második támadás volt a KMKSZ központi irodája ellen. Az előző, sikertelen gyújtogatási kísérlet február 4-én történt.

Brenzovics László, a KMKSZ elnöke a támadás napján a következőképp nyilatkozott: "A cél nyilvánvalóan két dolog lehet, az egyik a feszültség fokozása Kárpátalján, a másik pedig a kárpátaljai magyarságnak a megfélemlítésére irányuló törekvés. Sajnálatos, hogy Ukrajnában egy rendkívül komoly magyarellenes sajtó- és médiakampány folyik, magyarellenes hangulatkeltés." 

A Fidesz, az LMP, az MSZP, a Párbeszéd és a Jobbik is elítélte a gyújtogatást, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig hivatalába kérette Ukrajna budapesti nagykövetét az incidens nyomán, valamint az M1-nek nyilatkozva bejelentette, hogy ismét kezdeményezi, az EBESZ speciális megfigyelő missziója ne csak Ukrajna keleti részében tevékenykedjen, hanem legyen jelen állandóan Kárpátalján is.

"Jól láthatóan muszáj, hogy az EBESZ állandóan jelen legyen, mert az ukrán szélsőségesek félelemben akarják tartani a magyar nemzeti közösséget, ez egy elfogadhatatlan helyzet, és természetesen a KMKSZ számára az újjáépítéshez és az addigi működéshez egy másik ingatlanban a kormány biztosítani fogja a szükséges forrásokat" - mondta Szijjártó Péter.

Ukrajna és Magyarország viszonya a tavaly elfogadott új ukrán oktatási törvény nyomán vált feszültté, amely előírná, hogy 2020-tól kezdve a kárpátaljai magyar nemzetiségű iskolák az ötödik osztálytól térjenek át az ukrán nyelvű oktatásra a tantárgyak többségében.

Több ukrán politikus azonban külső beavatkozási kísérletre gyanakodott a támadást követő nyilatkozatában. Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter amellett, hogy elítélte a támadást, hangsúlyozta, hogy a gyújtogatásokat végrehajtó provokátorok tevékenységének "szisztematikussága és hasonlósága" meggyőződése szerint "kívülről megrendelt" bűntettre utal. A kárpátaljai kormányzó az orosz titkosszolgálatokat gyanította a gyújtogatás mögött.

A lengyel belbiztonsági ügynökség nemrég közölte, hogy a múlt héten őrizetbe vette a KMKSZ ungvári székházának korábbi felgyújtási kísérletével gyanúsított három férfit.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Ezek az emberek az életükkel játszanak – friss figyelmeztetések az időjárás miatt

A rendkívüli téli időjárással kapcsolatos sajtótájékoztatót tartott kedden az operatív törzs ülése után Mukics Dániel, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője, valamint Szanka Gábor, a HungaroMet Nonprofit Zrt. vezérigazgatója és Óberling József, az Országos Rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti főosztályának vezetője.
inforadio
ARÉNA
2026.01.13. kedd, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
MNB: működik az új etikus életbiztosítási szabályozás, itt vannak az eredményei

MNB: működik az új etikus életbiztosítási szabályozás, itt vannak az eredményei

Tavaly őszre jelentősen csökkent a befektetési egységhez kötött (unit-linked) életbiztosítási termékekhez kapcsolt alacsony teljesítményű eszközalapok száma az MNB Etikus 2.0 intézkedési csomagjának köszönhetően. Ennek nyomán közel 3 százalékponttal nőtt a magas kockázati mutatójú eszközalapok hozama is - közölte a jegybank, felhívva a figyelmet: január 1-jétől a biztosítóknak a termékek egyedi teljes költségmutatóit is be kell mutatniuk az ügyfeleknek, és már a termékfejlesztés során megfelelő ár-érték arányú életbiztosításokat kell kialakítaniuk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×