eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Elgáncsolták Trump kezdeményezését

Az amerikai legfelsőbb bíróság hétfői döntése értelmében nem fogadta be Donald Trump elnök kormányzatának DACA-programmal kapcsolatos fellebbezését, és ezzel fenntartotta a több százezer bevándorló gyermeket védő programot.

A kormányzat szokatlan módon a szövetségi fellebbviteli törvényszéket megkerülve egyenesen az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságához fordult, miután január 9-én egy kaliforniai szövetségi bíró felfüggesztette az elnök DACA-program befejezéséről szóló rendeletét.

A legfelsőbb bíróság bár nem fűzött indokolást döntéséhez, annyit közölt: a fellebbezést "előítéletektől mentesen utasította el", jelezve, hogy nyitott marad az ügy alapjául szolgáló jogi kérdést illetően, miközben azt a San Franciscó-i székhelyű szövetségi fellebbviteli bíróság fogja tárgyalni. Hozzáfűzte: az alsóbb fokú bíróságtól elvárja, hogy rövid idő alatt döntést hozzon a kérdésben.

A határozat nem számít váratlannak. Devin O'Malley, az igazságügyi minisztérium szóvivője elismerte, hogy a legfelsőbb bíróság "nagyon ritka" esetben fogad be úgy ügyet, hogy azt ne tárgyalta volna alsóbb fokon a szövetségi fellebbviteli bíróság. O'Malley ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy a kormány álláspontja szerint "felhatalmazással" bírt ebben az esetben így cselekedni.

A szóvivő kiemelte: a kormányzat továbbra is védelmébe veszi a belbiztonsági minisztérium törvényben rögzített jogkörét arra, hogy rendezett módon megszüntesse a DACA-programot.

A hétfői döntés értelmében a kormányzatnak most a rendes bírói úton kell haladnia, ami az AP amerikai hírügynökség értékelése szerint heteket, ha nem hónapokat vehet igénybe, ami a kongresszusnak is időt engedhet a kérdés rendezésére.

Donald Trump tavaly bejelentette: megszünteti a DACA-programot, és március 5-ig adott haladékot a törvényhozóknak, hogy átfogó bevándorlási törvényt dolgozzanak ki, illetve fogadjanak el, amely magában foglalja az amerikai közbeszédben Álmodozóknak nevezett DACA-fiatalok sorsának rendezését is. Csakhogy az amerikai törvényhozásban ezek a törekvések eddig sorra kudarcot vallottak. Legutóbb február 15-én az amerikai szenátusban vetettek el a bevándorlók helyzetét rendezni hivatott négy különböző törvényjavaslatot is.

A DACA (Késleltetett Intézkedés a Gyermekkorban Érkezettekért) rendeletet még az előző elnök, Barack Obama hozta, hogy megvédje a kitoloncolástól azokat a fiatalokat, akiket illegális bevándorló szüleik kisgyermekként hoztak az országba és ott nőttek fel. A szabályozás hatálya alá mintegy 700 ezer fiatal esik.

Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 23. 15:47
×
×
×
×