eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Amerika tüsszentett: óriási zuhanás a tőzsdén

Amerika tüsszentett: óriási zuhanás a tőzsdén

Hat éve nem látott zuhanást produkáltak egy nap alatt az amerikai részvényárfolyamok. A Dow Jones index annyit veszített, mint amennyit egész januárban nyert. A befektetők már a múlt héten aggódni kezdtek az inflációs veszély miatt várható kamatlábemelésektől.

Donald Trumpnak szerencséje volt – úgy mondta el múltheti országértékelő beszédét, hogy még szárnyalt a tőzsde és ezáltal az elnök azt mondhatta: dübörög az amerikai gazdaság. Most azonban a részvényárfolyamok bosszút álltak azokon a befektetőkön, akik arra számítottak, hogy egyre nagyobb pénzhalmokon ülnek.

Amerika tüsszentett, és olyan nagyot, hogy megérezheti a világ is.

A hétfői kereskedési napon szabályos vérfürdő zajlott le a tengerentúli részvénypiacokon. A a visszatérő infláció és az azt ellensúlyozandó kamatlábemelés réme miatt ideges befektetők tömeges eladásokba kezdtek és a biztonságosnak tartott kötvényekbe lapátolták át a pénzüket.

Estére az S&P tőzsdeindex értéke 4,1 százalékot esett – ilyesmire 2011 nyara óta nem volt példa. A Dow Jones még nagyobbat zuhant és 4,6 százalékot veszített értékéből, a Nasdaq index pedig 3,8 százalékot. Volt olyan kereskedési időszak, amikor a Dow 10 perc alatt produkált példátlan zuhanást.

Az eladási pánik épp azon a napon robbant ki, amikor Janet Yelland helyét Jerome Powell vette át az amerikai központi bank szerepét betöltő FED élén.

Így már az ő irányítása alatt lesz a FED, amikor elemzők szerint három kamatlábemelést is végrehajt az idén. A megemelt amerikai kamatok egyik hatása az lehet, hogy „elszívják” a pénzt a világ más részeiről.

A befektetőket először a sokat javult foglalkozási adatok ijesztették meg, mert attól tartottak, hogy ez béremelési kérelmekhez és így megugró inflációhoz vezethetnek. Az adatok azt mutatták, hogy átlagban a fizetések egy hónap alatt közel 3 százalékot emelkedtek. Az amerikai üzletekben épp az ilyen jelenségek nyomják fel az árakat.

Az amerikai tőzsdékhez hasonlóan a még Európa pénzügyi központjának számító London FTSE100-as indexe ötödik napja esik. „Véget ért az olcsó pénz időszaka, de egyes piacok függőségbe kerültek tőle és megbánhatják” – idézett egy elemzőt a Guardian című lap.

Közben a nemzetközi tőzsdék általában jól teljesítenek és a nagy ipari országok gazdaságai erős talajon állnak. A távol-keleten viszont szintén nagy volt az esés. A Nikkei japán index például két és fél százalékot veszített értékéből .

Ázsiában az vette el a befektetők kedvét, hogy attól tartanak: kifújhat az év eleje óta tartó masszív értéknövekedés, amelynek nyomán rekordösszegeket pumpáltak az ottani papírokba.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az ukrán katonai hírszerzés bejelentette, tud arról az orosz tervről, amely 2045-ig jelzi előre a katonai-politikai helyzet változását a világon, és amelynek része Ukrajna három részre történő felosztása is – írja az Ukrajinszka Pravda. Az ukrán hadsereg jelentős kihívásokkal néz szembe a mozgósítás terén, miközben az ország védelmi képességeinek megerősítésén dolgozik. A Financial Times beszámolója szerint Ukrajna mozgósítási tartaléka 3,7 millió fő, míg a katonai szolgálatra potenciálisan alkalmas, 25 és 60 év közötti férfiak száma 11,1 millió - írta meg a Financial Times. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×