eur:
408.5
usd:
360.34
bux:
90786.49
2025. április 23. szerda Béla

A lengyel belügyminiszter hatalomátvételi kísérlettel vádolta meg az ellenzéket

Mariusz Blaszczak lengyel belügyminiszter azzal vádolta meg szombaton az ellenzéki pártokat, hogy törvénytelenül át akarták venni a hatalmat, miközben az ellenzék második napja nem hajlandó elhagyni az alsóház, a szejm üléstermét.

Hajnalban a rendőrség oszlatta fel a szejm bejáratait eltorlaszoló tüntetést. Egy ellenzéki politikus szerint a karhatalom könnygázt vetett be a tiltakozók ellen, de Blaszczak szerint ilyen nem történt.

A tiltakozás amiatt kezdődött, hogy a szejm elnöksége 2017-től meg akarja változtatni a parlamenti közvetítésekre vonatkozó szabályokat; az újságírók többségét gyakorlatilag kizárná a szejm épületéből, s a média a jövőben egy külön épületben elhelyezkedő sajtóközpontban dolgozhatna, a házvezetés szerint a mostaninál jobb technikai körülmények között.

A korlátozások miatt pénteken a lengyel sajtó egy része "politikusmentes nappal" tiltakozott - mellőzve a politikusok szerepeltetését híreiben -, mert szerintük a döntés korlátozza az állampolgárok tájékozódási jogát, és az alkotmánnyal is ellentétes.

A szejmben a sajtó helyzete és egyik társuk kitiltása miatt a korábban kormányzó, jelenleg ellenzéki Polgári Platform (PO) képviselői gyakorlatilag megszállták az üléstermet. 20-30 képviselő folyamatosan egymást váltva tartja blokád alatt a szejmet.

A tiltakozásokat tovább fokozta, hogy a pénteken esedékes végszavazást a jövő évi lengyel költségvetésről az ülésterem blokádja miatt az egyik folyosón tartották meg. Az eljárás bírálói szerint ez törvény- és alkotmányellenes.

"Úgy vélem, hogy ami tegnap történt, az illegális kísérlet volt a hatalom megszerzésére" - jelentette ki a belügyminiszter az RMF FM kereskedelmi rádióban.

Az ellenzéki Modern (Nowoczesna) párt vezetője, Ryszard Petru bejelentette: szombat délben újabb tiltakozás kezdődik Varsó központjában, az elnöki palota előtt.

"Ha továbbra is fennmarad az az állapot, hogy a (kormányzó) Jog és Igazságosság (PiS) párt nem élvezi a nép bizalmát, akkor előrehozott választásokat kell tartani" - hangoztatta a liberális pártot vezető Petru a TVN24 hírtelevízióban nyilatkozva.

Címlapról ajánljuk
Német kényszerleszállás: nem érkezik több gép Iszlámábádból

Német kényszerleszállás: nem érkezik több gép Iszlámábádból

Egy héttel ezelőtt feltehetőleg az utolsó olyan repülőgép landolt német repülőtéren, amely Iszlámábádból szállított afgán menekülteket az országba. Az úgynevezett önkéntes befogadási programokat ugyanis a leendő koalíciós pártok megállapodása nyomán – egyelőre ideiglenesen – leállították.

Donald Trump is megszólalt, keményen üzent az ukrán elnöknek

Az amerikai elnök élesen bírálta Volodimir Zelenszkij Krímmel kapcsolatos kijelentését, illetve álláspontját az amerikai békítő ajánlattal kapcsolatban. Trump szerint nagyon közel van a megállapodás, de Zelenszkijnek, akinek "nincs kijátszható kártyája", be kell adnia a derekát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.24. csütörtök, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Dőlnek a béketárgyalások, átfogó offenzívát kezdett az orosz hadsereg - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán

Dőlnek a béketárgyalások, átfogó offenzívát kezdett az orosz hadsereg - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán

Úgy néz ki, Ukrajna visszautasította azt a béketervet, melyet Donald Trump amerikai elnök csapata ma Londonban tárgyalt volna. Marco Rubio amerikai külügyminiszter után sorra mondják le a részvételt a tárgyalásra meghívott országok, a találkozót délelőtt hivatalosan is elhalasztották. Közben az orosz haderő intenzív támadást folytat Ukrajnában: erős nyomás alatt Liman, Kupjanszk, Toreck és Pokrovszk. Oroszország Vlagyimir megyéjében közben felrobbant egy lőszerraktár, a lángok miatt több települést ki kellett üríteni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×