eur:
389.49
usd:
361.89
bux:
68002.24
2024. május 5. vasárnap Adrián, Györgyi

Kína visszaadja az elfogott amerikai tengeralattjáró drónt

Kína visszaszolgáltatja az Egyesült Államoknak a haditengerészete által a Dél-kínai-tengeren a héten elfogott amerikai tengeralattjáró drónt (UUV) - jelentette be szombaton a pekingi védelmi minisztérium, amely szerint Washington "felfújta" az incidenst.

A pilóta nélküli tengeralattjáró drónt, amely a tenger sótartalmáról, hőmérsékletéről és tisztaságáról gyűjtött adatokat, csütörtökön fogta el a kínai haditengerészet egyik hajója 50 tengeri mérföldre, azaz mintegy 90 kilométerre északnyugatra a Fülöp-szigeteki Subic-öböltől. Ez volt az első olyan eset a történelemben, hogy egy ország elfogta egy másiknak a tengerészeti drónját.

A kínai tárca magyarázata szerint a hadihajó "azonosítatlan berendezést" észlelt, amelyet aztán kivizsgált a tengeri hajózás biztonsága érdekében. Csak ezután derült ki, hogy az eszköz amerikai volt. A pekingi minisztérium helytelenítette, hogy az Egyesült Államokkal való egyeztetés során az amerikai fél "felfújta" az incidenst, amivel nem járult hozzá az ügy elsimításához.

Az amerikai védelmi minisztérium szombaton megerősítette, hogy megállapodás született a kínai féllel a drón visszaadásáról.

Az incidens miatt a Pentagon korábban nyilvános diplomáciai panaszt tett, Donald Trump megválasztott amerikai elnök pedig éles bírálatának adott hangot.

"Kína ellopta az amerikai haditengerészet kutató drónját nemzetközi vizeken, kitépte a vízből, és példátlan módon Kínába vitte" - írta szombat reggeli Twitter-üzenetében.

Az incidens újabb tápot adott azoknak az aggodalmaknak, hogy Kína növeli katonai jelenlétét és fokozza agresszivitását a vitatott hovatartozású Dél-kínai-tengeren.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.06. hétfő, 18:00
Salát Gergely
a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Nem tiltani, hanem tanítani kell az iskolában az AI-használatot

Nem tiltani, hanem tanítani kell az iskolában az AI-használatot

A mesterséges intelligencia korszakának hajnalán az egész oktatási rendszer célja és eszközrendszere megérett egy jelentősebb újragondolásra - mondta a Pénzcentrumnak adott interjújában Balogh Petya, a Cápák között angyalbefektetője. Mint mondta, manapság a sikeres karrierhez nem lexikális tudásra van szükség, hanem kreatív és hatékony problémamegoldásra, ezt viszont szerinte nem tanítják a magyar iskolákban. Az STRT Holding vezérigazgatójával arról is beszélgettünk, mennyire könnyű vagy nehéz 2024-ben fiatalnak, kezdő vállalkozónak lenni Magyarországon, és kiderült, az RTL Cápája mit gondol arról, hogy manapság egyre több az influencer-vállalkozó. Arról pedig már a május 9-i GEN Z Fest 2024-en fog beszélgetni, hogy szerinte bátorság vagy értelmetlen hősködés-e manapság fiatalon vállalkozni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×