Infostart.hu
eur:
377.95
usd:
319.69
bux:
130030.34
2026. február 7. szombat Rómeó, Tódor

A baszkok és katalánok elutasítják Mariano Rajoyt

A spanyol parlament baszk és katalán nacionalista pártjai elutasítják Mariano Rajoy miniszterelnöki újraválasztását - közölték a pártok képviselői szerdán miután megbeszélést folytattak a választásokon győztes konzervatív Néppárt (PP) vezetőjével.

Aitor Esteban, a Baszk Nacionalista Párt (PNV) szóvivője a találkozó után úgy értékelte: az elmúlt négy és fél évben a két párt annyira eltávolodott egymástól, hogy azon nem lehet ilyen rövid idő alatt változtatni. Ezekben az években inkább a konfliktusok mint a párbeszédek jellemezték a kapcsolatukat - jegyezte meg.

Nem zárkóznak el a további tárgyalásoktól, de ahhoz a PP és Rajoy részéről is más hozzáállásra van szükség a baszk nacionalizmussal és a baszk kormánnyal kapcsolatban.

Baszkföld a jelenleginél nagyobb önrendelkezési jogot szeretne, amit a spanyol kormány eddig következetesen elutasított.

Joan Tardá, az Egyesült Katalán Baloldal (ERC) szóvivője az ügyvezető kormányfővel folytatott megbeszélést követően ismét kifejtette eddig is sokszor hangoztatott álláspontjukat: csak egy olyan kormány megalakulását támogatják, amely lehetővé teszi Katalónia számára, hogy népszavazást tartson a függetlenségi szándékáról.

Mariano Rajoy és kormánya szerint egy ilyen referendum veszélyezteti Spanyolország egységét, ezért a katalánok korábbi népszavazási kezdeményezését az alkotmánybíróságon támadta meg. A bírói testület alkotmányellenesnek nyilvánította a referendumot.

A PNV-nek öt, az ERC-nek nyolc képviselője került be az új spanyol parlamentbe a június 26-i választásokon. A PP 137 mandátumot szerzett, de ahhoz, hogy miniszterelnök-jelöltét a törvényhozás megszavazza, további 39 támogató mandátum kell.

Mariano Rajoy annak érdekében kezdett egyeztetéseket a pártokkal, hogy megtudja: kik nyitottak az együttműködésre. Ezt követően velük érdemi, konkrét tárgyalásokat kezdene az új kormányról.

Eddig a Kanári-szigeteki Koalíció vezetőjével tárgyalt, aki nem zárkózott el az együttműködéstől, ami azonban csak egy képviselő támogató voksát jelentheti a PP-nek.

Az új parlament július 19-én tartja alakuló ülését. VI. Fülöp spanyol király ezt követően egyeztetésre hívja a parlament pártjait, majd egyikük, várhatóan a nyertes párt jelöltjét felkéri a kormányalakításra.

Címlapról ajánljuk
Ürge-Vorsatz Diána: a luxusigények felfalják, így veszélyben lehet a zöld jövő

Ürge-Vorsatz Diána: a luxusigények felfalják, így veszélyben lehet a zöld jövő

A megújuló energiaforrások globális térnyerése látványos, mégsem hozza el automatikusan a fosszilis korszak végét – mutat rá egy friss tanulmány. A kutatás egyik szerzője, Ürge-Vorsatz Diána szerint a globális energiaéhség erősebb, ezért az új megújuló kapacitások jelentős része nem a szén- vagy gázalapú erőműveket váltotta fel, hanem az új fogyasztást szolgálta ki.

Orbán Viktor: Szombathelyen is mindenki tudja, soha többé háborút!

Újabb háborúellenes gyűlést tartottak a Digitális Polgári Körök, ezen a szombaton Szombathelyen. Az esemény fő szónoka Orbán Viktor miniszterelnök volt, aki a fiatalokhoz szólva azt mondta: „Vegyétek komolyan magatokat! A kamu lázadás semmi. Lázadni a magyar kormány ellen? Az nem nagy dolog. Lázadjatok Brüsszel ellen! Onnan fenyegetnek minket!” A 2026-os választás a háború előtti utolsó választás. Ekkor fogunk dönteni arról, hogy megyünk-e a háborúba – tette hozzá. Orbán Viktor az is bejelentette: két hét múlva Washingtonba utazik.
inforadio
ARÉNA
2026.02.09. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×