eur:
410.02
usd:
389.51
bux:
79476.46
2024. november 21. csütörtök Olivér

Még fél év szankció Moszkvának

Újabb hat hónappal meghosszabbítja az Európai Unió az Oroszország ellen Ukrajna destabilizálása miatt elrendelt gazdasági szankcióit - közölték nevük elhallgatását kérő uniós diplomaták kedden.

A büntetőintézkedések hatályának január végéig történő meghosszabbításáról az EU-országok unióhoz akkreditált nagykövetei állapodtak meg kedden - tájékoztattak az illetékesek.

A szankciók meghosszabbítását hivatalosan még az uniós szakminisztereknek is jóvá kell hagyniuk, amelyre egyes források szerint akár már pénteken sor kerülhet.

Az uniós tagállamok legutóbb tavaly decemberben döntöttek arról, hogy július végéig meghosszabbítják az Ukrajna elleni orosz agressziós cselekmények miatt életbe léptetett gazdasági korlátozásokat.

A német és az osztrák külügyminiszter azon véleményének adott hangot a hétvégén, hogy az Európai Unió szankciós politikája felülvizsgálatra szorul, és a jövőben fokozatosan fel kellene oldani a büntetőintézkedéseket, amennyiben előrelépés történik az Oroszország, Ukrajna, illetve az oroszbarát kelet-ukrajnai szakadárok között létrejött minszki megállapodások végrehajtását illetően. Az EU jelenleg a megállapodások maradéktalan végrehajtásához köti a szankciók felülvizsgálatát.

Jean-Marc Ayrault, a francia diplomácia vezetője hétfőn kijelentette, az orosz szankciók jövőjéről is tárgyalni kellene az uniós állam- és kormányfők június végi csúcstalálkozóján, azokat nem lehet minden vita nélkül automatikusan félévente meghosszabbítani.

Philip Hammond brit külügyminiszter viszont hangsúlyozta, "nagy hiba" lenne azt sugallni, hogy elképzelhető az uniós szankciók enyhítése anélkül, hogy valódi előrelépést sikerülne elérni Ukrajnában. Mint mondta, az oroszok ezt a gyengeség jeleként értékelnék.

Az Európai Unió 2014 júliusában döntött az ukrajnai konfliktussal összefüggésben arról, hogy szankciókat vezet be Oroszország ellen. Az intézkedések értelmében korlátozzák egyes orosz bankok és vállalatok hozzáférését az európai tőkepiachoz, valamint tiltják a fegyverek és a katonai jellegű végfelhasználásra szánt, egyébként kettős rendeltetésű termékek, továbbá bizonyos energetikai technológia exportját Oroszországba.

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.

Orbán Viktor: meg kell barátkoznunk olyan fogalmakkal, mint a gazdasági semlegesség és a nemzeti önérdek

Sikerült növelni nemzetközi szinten az ország mozgásterét, és komoly előnyökkel járhat Magyarország számára az amerikai elnökválasztás eredménye - egyebek mellett erről beszélt Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülésén csütörtökön Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Az ázsiai részvénypiacokon jellemzően esés volt ma, a tegnapi esés után ma is mérsékelt esés látszik az európai részvénypiacokon. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó vártnál jobb negyedéves számokat közölt, a kilátások viszont már inkább a növekedés lassulásáról szólnak, de az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×