eur:
394.6
usd:
369.83
bux:
65173.95
2024. április 19. péntek Emma

Ankara Washington segítségével akarja lezárni a szíriai határt

Ankara Washington segítségével teljesen le akarja zárni közös határát Szíriával, hogy az Iszlám Állam (IÁ) szélsőségeseinek ellenőrzése alatt álló egyik határszakaszon megszakítsák a fegyveresek beszivárgását - mondta John Kerry amerikai külügyminiszter a CNN hírtelevíziónak szerdán.

A határ háromnegyedét már korábban lezárták a török hatóságok. A szóban forgó 98 kilométer hosszú - Szíria északnyugati részén lévő szakasz - szíriai oldala jelenleg az IÁ ellenőrzése alatt áll, és a dzsihadisták utánpótlási útvonalként használják. A határ szíriai oldalának fennmaradó részét a Törökországban betiltott és terrorszervezetnek tartott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szíriai ága, a kurd Népvédelmi Egységek (YPG) ellenőrzi. A kurdok a területükön három saját maguk által igazgatott kantont alakítottak ki.

Ankara attól tart, hogy a kurdok egy önálló államot hozhatnak létre a térségben, és ezzel a törökországi kurdok függetlenségi törekvéseit is feltüzelhetik. Törökország ezért régóta egy ütközőzóna kialakítását akarja elérni a határán. A tervet bírálók azt mondják: a török kormány ezzel csupán azt akarja megakadályozni, hogy a kurdok további területeket foglalhassanak el. Az Egyesült Államok is kétségeit fejezete ki egy ilyen ütközőzóna kialakítása, de egy repülés tilalmi zóna kapcsán is.

Feridun Sinirlioglu török külügyminiszter szerdán azt mondta, hogy Ankara és szövetségesei műveleteket terveznek a szakasz dzsihadistáktól való megtisztítására. Washington jelenleg arról tárgyal Ankarával: hogyan tudnák a területet biztosítani - mondta Mark Toner amerikai külügyi szóvivő. Egyelőre nem világos, hogy amerikai katonák részt vesznek e a határbiztosításban.

Az ausztráliai székhelyű Insitute for Economics and Peace (IEP)
kutatóintézet adatai szerint 2011 óta a világ 100 államából mintegy 30 ezer külföldi harcos szivárgott be Irakba és Szíriába, hogy csatlakozhassanak az IÁ-hoz. Az idei év első felében számuk meghaladta a 7 ezret is. A szélsőségesek valamivel több mint ötöde Európából érkezik, és sokan közülük Törökországon keresztül jutnak el Szíriába.

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc: a mérsékelt izraeliek nem Iránt féltik, hanem az amerikai fegyvercsomagot

Kaiser Ferenc: a mérsékelt izraeliek nem Iránt féltik, hanem az amerikai fegyvercsomagot

Hírügynökségi jelentések szerint az izraeli hadsereg csapást mért több célpontra Iránban, de ezt Izraelben hivatalosan nem erősítették meg. Irán azt közölte, hogy a légvédelme működésbe lépett, és az okozott robbanásokat a közép-iráni Iszfahán körzetében. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint ez izraeli jelzés, figyelmeztetés volt Iránnak a hétvégi zsidó állam elleni támadása után.

Vitézy Dávid: Gyurcsányozás és Budapest-ellenes minisztérium helyett a város legyen a középpontban!

101 pontban hirdette meg főpolgármesteri választási programját. Sokkal több van szerinte Budapestben, ráadásul a külső kerületeket is magára hagyta a várospolitika, pedig ott lakik a budapestiek háromnegyede - mondta programadó-kampánynyitó rendezvényén Vitézy Dávid, az LMP által támogatott főpolgármester-jelölt.
VIDEÓ
Katonai csapás érte Iránt, botrány van Izraelben – Közel-keleti háborús híreink pénteken

Katonai csapás érte Iránt, botrány van Izraelben – Közel-keleti háborús híreink pénteken

Az iráni FARS hírügynökség szerint három robbanást lehetett hallani Iránban Iszfahán tartományban egy katonai bázison, ahol vadászgépek állomásoznak. Egy amerikai tisztviselő azt mondta, hogy Izrael mért csapást Iránra, a létesítmény nem nukleáris volt. Az iráni légvédelmet aktiválták. Napközben kétértelmű nyilatkozatok születtek azzal kapcsolatosan, valóban Izrael támadott-e, Teherán eddig nem vádolta ezzel meg a zsidó államot, a Hamász viszont igen. Közben Szíriát is támadás érte.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×