Ferenc pápa szerdán a család belső problémáiról beszélt, ami elsősorban a szülők egymással való kapcsolatát és a gyerekek ezzel kapcsolatos sérüléseit érinti. Arról beszélt, amikor a férfi és a nő egysége megsérül, akkor ez a gyerekek lelkére milyen hatással van. Arról ,hogy mennyire fontos figyelembe venni az egyéni döntéseknél a gyerekeinkre nehezedő nyomást - mondta Gedő Ágnes.
Miután leszögezi, hogy ki kell tartani ebben a fajta hűségben, elmondja azt is, hogy bizony vannak olyan esetek, amikor néha a szakadás, a különélés elkerülhetetlen. De maga a válás szó nem kerül elő. Azt mondja, hogy vannak esetek, amikor a különválás erkölcsileg szükségessé válik. Például, amikor ki kell vonni a gyengébb házasfelet vagy a kisgyermekeket az erőszakos helyzetekből - magyarázta.
Kiemelte: de a válás szó Ferenc pápa beszédében nem hangzott el, annál is inkább, hogy az olasz jogban a válás nem automatikusan történik, mint Magyarországon, hanem bizonyos ideig különélésre van szükség, hogy a válás, a bontóper megindulhasson. Itt a különélés, a különválás egy jogi meghatározás, ami az első lépcsője lehet a válásnak, ám ahonnan még van visszaút - részletezte a szerkesztő.
Hangsúlyozta: de a szentségi házasság felbonthatatlanságát továbbra is leszögezi a katolikus egyház. A szemléletváltás talán abban nyilvánul meg, hogy az egyház szeretne jobban odafigyelni azokra az emberekre, akik megsérültek. Tehát nem ujjal mutogatni rájuk, megbélyegezni őket, nem kizárni őket - például azzal, hogy nem áldozhatnak - hanem az esendő embert látja bennük, azt, akinek szüksége van az irgalomra - magyarázta.
Nem véletlen, hogy Ferenc pápának az egyik legfontosabb kifejezése az irgalom. Ezért hirdette meg most az irgalmasság szent évét, ami decemberben kezdődik. Azt gondolom, hogy ebben a megvilágításban kell ezt a kérdést is látnunk - tette hozzá Gedő Ágnes.
Hanganyag: Király István Dániel