Infostart.hu
eur:
362.34
usd:
314.48
bux:
147898.38
2026. augusztus 4. kedd Dominika, Domonkos

Vatikán-szakértő: XVI. Benedek nem mondott le "teljesen" a pápaságról

II. János Pál pápa életrajzírója szerint XVI. Benedek nyugalmazott pápa nem mondott le "teljesen" a pápaságról. Vittorio Messori a Corriere della Sera szerdai számában elemezte XVI. Benedek lemondásának egyházjogi hátterét azután, hogy Ferenc pápa bejelentette, a jövőben más pápák is lemondhatnának.

A konzervatív olasz napilapban "Ratzinger nem vonult vissza magánéletbe. Ezért van tényleg két pápánk" című cikkben a Vatikán életét jól ismerő Vittorio Messori olasz katolikus író, II. János Pál életrajzírója Ferenc pápa mondataira reagált, amelyeket az egyházfő a szentföldi látogatása után Rómába tartó repülőúton mondott az újságíróknak. A pápa nem zárta ki, hogy hogy elődjéhez hasonlóan egy nap ő is lemondhat. "Úgy vélem, XVI. Benedek esete nem egyedülálló. Intézményként kellene rá tekintenünk, aki megnyitott egy ajtót, a nyugalmazott pápáét" - hangoztatta a egyházfő.

Vittorio Messori szerint XVI. Benedek nem mondott le "teljesen". Tavaly február 28-án több mint hétszáz év óta először történt meg, hogy egy egyházfő felállt a helyéről és ennek szokatlan feltételeit maga a teológustudós XVI. Benedek diktálta - írta.

A cikkíró feltette a kérdést, hogy a nyugalmazott pápa elnevezést választotta, de miért nem döntött úgy, hogy Róma tiszteletbeli püspöke marad, ahogyan akkor egyházi körök is javasolták neki. Miért nem mondott le a pápai fehér ruháról, miért nem vonult vissza egy férfi klauzúra kolostor csendjébe és miért maradt a Vatikánban, ahol gyakran lép személyes kapcsolatba utódjával és hivatalos szertartásokon is részt vesz, mint az április 27-i kettős szentté avatás - kérdezte Vittorio Messori.

Stefano Violi olasz kánonjogász tanulmányára hivatkozva a szerző azt a latin nyelvű beszédét elemezte, amellyel XVI. Benedeknek tavaly február 11-én bejelentette lemondását. A latinul kiválóan tudó XVI. Benedek úgy fogalmazott, nem a pápaként egész életre szóló péteri szolgálatról (munus petrinus) mond le, hanem ennek gyakorlásáról (ministerium). Talán ez magyarázza, hogy Ferenc pápa Róma püspökének és nem pápának szereti nevezni magát - jegyezte meg a Corriere della Sera.

Címlapról ajánljuk
Lángba borult az ország: félelmetes számokat közöltek a tűzoltók

Lángba borult az ország: félelmetes számokat közöltek a tűzoltók

Az extrém hőségben fokozottan figyeljünk magunkra, a környezetünkre, de még a gépekre is, amikkel dolgozunk – hangsúlyozzák a katasztrófavédők. Dóka Imre, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője mondja el a részleteket.

Kaiser Ferenc: most mindenki drónokat és a drónok elleni hadviselésre fejleszt

A modern hadviselésben mindenki a drónok elleni védelemre koncentrál – mondta el az InfoRádió Aréna című műsorában Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense, aki beszélt a legújabb fejlesztésekről, és azt is elmondta, miért jöttek ismét „divatba” a csöves fegyverek, mint a légvédelmi gépágyúk.
inforadio
ARÉNA
2026.08.04. kedd, 18:00
Gerendai Károly
a Sziget Fesztivál főszervezője
Új sztárpapírja van ma a magyar tőzsdének

Új sztárpapírja van ma a magyar tőzsdének

Jó hangulatban telt hétfőn a kereskedés az amerikai tőzsdéken, miközben zajlanak az amerikai-iráni tárgyalások, Donald Trump közlése szerint legalábbis, a Dow új történelmi csúcson zárt és emelkedtek a technológiai óriásvállalatok részvényei is. Ma reggel Ázsiában felemás volt a hangulat, az európai tőzsdéken pedig kis emelkedéseket látni, itthon hasonlóan mérsékelten pozitív a kép. A magyar részvénypiacon a fókusz egyre inkább a vállalati gyorsjelentéseken van, a héten mind a négy hazai blue chip közzéteszi második negyedéves számait, holnap hajnalban az OTP jelent. A nap nyertese az Alteo a BÉT-en a tegnapi negyedéves jelentést követően.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×