eur:
393.85
usd:
367.9
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk

Már most botrány van az olimpia miatt

Alig több mint három hónappal a londoni nyári olimpiai játékok kezdete előtt máris botrányt okozott a brit főváros repülőtereinek hírhedten lassú útlevélkezelése, miután egy vezető olimpiai sportdiplomata órákat volt kénytelen sorban állni Heathrow-n.

A The Sunday Times beszámolója szerint az incidens még kedd este történt, amikor a legnagyobb londoni repülőtér legújabb és legkorszerűbb 5-ös terminálján két és fél órát kellett várakozniuk az érkező utasoknak az útlevél-ellenőrzésre.

A vezető vasárnapi konzervatív brit lapnak nyilatkozó bennfentes forrás szerint ezt a sort volt kénytelen végigállni "egy magas rangú olimpiai fejes" is, aki ettől "nem volt elragadtatva", és hivatalos panaszt tett a brit hatóságoknál.

A Heathrow repülőteret üzemeltető cég, a BAA megerősítette, hogy "egy olimpiai illetékes" panasszal élt a többórás kényszerű várakozás miatt, de sem a vállalat, sem a brit belügyminisztérium nem fedte fel a sportdiplomata kilétét.

A The Sunday Times forrásai szerint ugyanakkor csak az elmúlt két hétben több alkalommal is előfordult, hogy Heathrow-n az utasoknak két-három órát kellett várniuk, mire az útlevélkezelő pultokhoz értek.

A lap szerint mindez csak erősíti azokat a félelmeket, hogy Heathrow - amelyre az olimpiai turistaforgalom zöme zúdul majd - egyszerűen megbénul a várhatóan ugrásszerűen megnövekvő terhelés alatt.

A London nyugati határában elterülő Heathrow repülőtér a világ legnagyobb nemzetközi forgalmú légikikötője, tavalyi egész éves utasforgalma megközelítette a 70 milliót, ami csaknem tízmillióval haladja meg Nagy-Britannia teljes lakosságát.

Nagy-Britannia nem csatlakozott az EU belső határellenőrzését lebontó schengeni egyezményhez - ehhez külön kimaradási jogot harcolt ki magának Brüsszelben -, és a brit határrendészeti szolgálat változatlanul ellenőrzi a más EU-tagállamokból érkezők okmányait, az unión kívülről érkezőket pedig alapos kikérdezésnek vetik alá.

A brit sajtó már az év elején megszellőztette, hogy a brit hatóságok London légi forgalmának jelentős korlátozására készülnek a nyári olimpiai játékok idején, elkerülendő a teljes káoszt a már most is kapacitásaik határán működő londoni repülőtereken.

A The Times januárban ismertetett, azóta sem cáfolt értesülése szerint a brit kormány Délkelet-Anglia összes repülőterén külön forgalomszabályozást vezet be az olimpia idejére. Ez vonatkozik a Londont kiszolgáló öt nagy nemzetközi légikikötőre, de különösen Heathrow-ra, amelynek forgalmát a brit lap által megismert intézkedési tervek alapján ötödével csökkentik.

Ez azt jelenti, hogy a játékok idején Heathrow óránként legfeljebb 36 járatot indíthat és fogadhat, jóllehet a tavaly nyári csúcsidőszakban az óránkénti maximális forgalom 43-44 érkező és induló járat volt.

A The Times akkori beszámolója szerint a brit kormány illetékesei elsősorban attól rettegnek, hogy a sport helyett az óriási késésekről és a hosszú sorokban veszteglő utasokról szóló beszámolók válnak a londoni olimpia "fő sztorijává".

A lap szerint a brit repülésügyi hatóságok azzal számolnak, hogy csak a megnyitó ünnepség előtti napon, július 26-án 350 ezer utas érkezik a londoni repülőterekre, 3,5-szer több, mint egy héttel korábban.

Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. április 24. 22:41
×
×
×
×