Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

A Vatikán elutasítja a nyomást XII. Pius szentté avatása ügyében

XVI. Benedek pápának saját magának, beavatkozás nélkül kell döntenie arról, hogy szentté avatja-e a nácizmus korának nagy vitákat kiváltó egyházfőjét - közölte pénteken a Vatikán, elutasítva minden, az egyházon belülről érkező esetleges nyomást.

XII. Piust (Eugenio Pacelli), aki 1939 és 1958 között ült a pápai trónon, egyes zsidó szervezetek azzal vádolták meg, hogy a második világháború idején szemet hunyt a holokauszt felett. Ezt támogatói cáfolják.

A Vatikán néhány órával azután adott ki szokatlanul éles hangnemű közleményt, hogy Peter Gumpel atya, posztulátor (a Pacelli-dosszié összeállításáért felelő vatikáni jogász) azt sejtette, hogy a pápa nem írja alá a boldoggá avatási rendeletet, mert nem akarja elrontani a katolikus egyház és a zsidók közötti kapcsolatokat.

Sajtóértesülések szerint a Vatikán leszögezte: a boldoggá avatási rendelet a pápa "kizárólagos jogosultsága, a pápát hagyni kell szabadon, a saját megítélése alapján dönteni".

"Ha a pápa úgy ítéli meg, hogy XII. Pius ügyének tanulmányozását és megfontolását folytatni kell, álláspontját beavatkozás, illetve indokolatlan és alkalmatlan nyilatkozatok nélkül tiszteletben kell tartani" - közölte a Vatikán sajtószolgálata.

Egyesek szerint XII. Pius nem tett eleget a zsidók megmentése érdekében. A Vatikán és zsidó védelmezői szerint a pápa a kulisszák mögött segített, mert nyílt beavatkozása csak rontotta volna a helyzetet.

A Vatikán Szentté Avatási Kongregációja 2007-ben Pius "hősi erényeinek" elismerése mellett szavazott, amely fontos lépés volt az elhúzódó - 1967-ben indított - szentté avatási folyamatban.

Peter Gumpel az ANSA olasz hírügynökség jelentése szerint azt mondta, hogy zsidó szervezetek képviselői nemrégiben világosan közölték a pápával, hogy ha fellép Pacelli pápa érdekében, a katolikus egyház és a zsidók közötti kapcsolatok állandó és végleges jelleggel megromlanak.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×