Infostart.hu
eur:
356.4
usd:
313.97
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván

Segélyre vadászó lengyelekkel riogat a bulvárlap

"Ismét elöntik" Nagy-Britanniát a lengyelek, csak ezúttal munkanélküli segélyért jönnek vissza - állítja egy brit bulvárlap. A Daily Express szerint 200 ezer olyan lengyel tér vissza, aki korábban hazament, de a kelet-európai gazdasági válság miatt inkább a brit segélyekből akar élni.

A magát szerényen a világ legnagyobb újságjának nevező Daily Express ismét megkongatta a migráns-vészharangot. A lap, amely korábban vándorcirkusznak nevezte, hogy egy brit-magyar cég sátrakban reklámozta a magyarországi fogászati kezelést, most azt állítja: több százer lengyel csak azért tér vissza a szigetországba, hogy "lenyúlja" a brit államot.

A Nagy-Britanniában élő lengyelek egy része hazatért a gazdasági válság miatt, "de otthon csak alantas munkalehetőségek várták őket". Ezért most családjukkal együtt visszajönnek Nagy-Britanniába és itt akarnak letelepedni - állítja a lap. Mindez ellentmond annak, hogy a lengyel állam valósággal csábította a hazatérésre a szigetországban tapasztalatokat és nyelvtudást szerzett munkaerőt.

Az Express szerint azonban mégis a brit szigetet választják, hogy ott sofőrként, építőmunkásként vagy takarítóként dolgozzanak. A lengyelek tiltakoznak és értésre adják: informatikai szakemberekként, orvosokként és nem csak képzetlen munkásonként vállaltak munkát. Következésképp nem az a céljuk, hogy segélyből éljenek.

Az Express azonban olyan képet fest róluk, hogy megélhetési munkanélküliek akarnak lenni. Egy négytagú bevándorló család heti 240 ezer forintnak megfelelő, bőkezű segélyre számíthat 1 év itt tartózkodás után, szemben a lengyelországi 37 ezerrel -írja a lap. Azt azonban nem részletezi, hogy a jogosultságig - azaz egy évig - valamiből élnie kell a segélyekre kacsingató családnak, és fizetnie kell a lakbért.

Azt sem emeli ki, hogy a brit rendszer szerint, ha egyik családtag dolgozik, akkor nem jár segély, maximum kiegészítő támogatás, amely töredéke a 240 ezer forintnyi összegnek. Ha a kereső elveszíti munkáját, akkor havi 60-70 ezer forintos "álláskereső" támogatásra jogosult, és addig nem kap komolyabb összegeket, így lakhatási támogatást, amíg a család fel nem élte megtakarításait.

A gyakorlatban a segélyezés csak akkor indul be, ha a család súlyos adósságba kezd süllyedni vagy olyanokból áll, akik eleve alkalmazhatatlanok. Az ingyen élésnek tehát súlyos ára van. Az Express emellett "adománynak" állítja be a helyi megélhetési költségekhez képest szintén minimális családi pótlékot.

Ennek ellenére a brit hatóságoknak dolgozó magyar tolmácsok beszámoltak róla: beszéltek olyan magyar állampolgárokkal, akik hamisított anyakönyvi kivonattal vettek fel több gyerek után támogatást.

Címlapról ajánljuk
Boromisza Zsombor: nem a Velencei-tó vizének pótlásán, hanem a turizmus alkalmazkodásán kellene gondolkodni

Boromisza Zsombor: nem a Velencei-tó vizének pótlásán, hanem a turizmus alkalmazkodásán kellene gondolkodni

A Velencei-tó jövőjéről szóló viták gyakran a vízpótlás körül forognak, ám ez önmagában nem jelent hosszú távú megoldást – írta a Másfélfok blogon a MATE Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszékének egyetemi docense. A szakember az InfoRádióban arról beszélt, hogy az alkalmazkodás a valódi megoldás, ezért olyan turisztikai és rekreációs fejlesztésekben kell gondolkodni, amelyek figyelembe veszik a tó természetes változékonyságát.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes hangulat látszik a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×