eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály

Kezdeményezés a kábítószeralapanyag termesztésének legalizálására

Az Európai Parlament (EP) arra kéri az unió tagállamainak kormányait képviselő Európai Tanácsot, vizsgálja meg annak a lehetőségét, hogyan lehetne nemzetközi felügyelet mellett törvényessé tenni az afganisztáni illegális mákültetvények legalább egy kis hányadát, az orvosi célokra történő ópiumtermelés szolgálatába állítva ezeket az ültetvényeket.

Az EP tájékoztatása szerint a testület csütörtökön Strasbourgban 368 igen, 49 nem szavazattal és 25 tartózkodással fogadott el jelentést az afganisztáni ópiumtermesztésről.

Az ENSZ-nek a kábítószerrel és az azzal összefüggő bűnözéssel foglalkozó hivatala szerint az ópiumtermelés Afganisztánban rekordsebességgel nő. A két évvel ezelőtti mennyiséghez képest az idén kétszer annyi ópiumot állítanak elő.

A máktermesztés Afganisztán mintegy 31 milliós lakosságából több mint 3 millió főt foglalkoztat.

A Világbank becslése szerint az ország GDP-jének 40 százaléka összefüggésbe hozható az ópiummal.

Afganisztán szállítja a világpiacra az ópiumszármazékok 93 százalékát, és a lázadók, a hadurak, a tálibok, a terroristacsoportok a kábítószer-kereskedelmet tekintik legnagyobb bevételi forrásuknak, veszélyeztetve ezzel Afganisztán politikai stabilitását és gazdasági fejlődését.

Az európai képviselők arra kérik a tanácsot, hogy tanulmányozza "kisléptékű kísérleti projektek létrehozásának lehetőségét, amelyek révén a jelenleg tiltott mákültetvények egyes részeit olyan földterületekké alakítják át, ahol törvényes, ópiumalapú fájdalomcsillapítókat állítanak elő".

A jelentés hozzáteszi: "az ilyen termelést szigorú, helyszíni felügyelet mellett kell végezni, amelyet egy olyan nemzetközi szervezet (...) által végzett ellenőrzéssel is ki kell egészíteni, amelynek segítségével felügyelik a termelést, és megakadályozzák, hogy a termék egyéb, illegális piacokra - például a heroinpiacra - kerüljön".

Címlapról ajánljuk
Már megint nyílik a vagyoni olló: lemaradnak a világ szegényei

Már megint nyílik a vagyoni olló: lemaradnak a világ szegényei

Az utóbbi tíz évben leállt a világ szegényebb országainak felzárkózása. Azaz, lassabban haladnak a jólét felé, mint ahogy a gazdagok gazdagodnak. Pedig, a 90-es évek közepétől húsz éven át éppenséggel visszaszorulóban volt a szegénység és javultak a mutatók. A folyamat azonban körülbelül tíz éve elakadt – írja az Economist magazin.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×