Infostart.hu
eur:
362.14
usd:
310.51
bux:
151420.94
2026. augusztus 25. kedd Lajos, Patrícia

Cseh elitkatonákat vetnek be a tálibok ellen

Elitkatonákat küld Afganisztánba Csehország. A prágai parlament alsóháza pénteken hagyta jóvá az előterjesztést.

A hadsereg különleges terrorelhárító egységének 120 fős alakulata heteken belül útnak indul az ázsiai országba, ahol az amerikai vezetés alatt álló, Tartós Szabadság fedőnevű nemzetközi műveletben vesz majd részt.

A cseh hadsereg kommandósai 2004 márciusa és szeptembere között már részt vettek ugyanebben a hadműveletben, akkor főleg felderítő feladatokat láttak el. Mostani megbízásuk is hasonló.

Az elitegység kiküldését Karel Kühn cseh védelmi miniszter ajánlotta fel 2005 végén Washingtonban, amikor amerikai kollégájával, Donald Rumsfelddel tárgyalt.

A parlament felsőháza, a szenátus február 2-án már jóváhagyta az egység útnak indításáról szóló előterjesztést.

A kiküldetés költségeit 132 millió cseh koronára (4,64 millió euróra) tervezik. Jelenleg 61 cseh katona szolgál Afganisztánban a NATO vezette afganisztáni nemzetközi erő (ISAF) alárendeltségében.

Címlapról ajánljuk
Csiki Varga Tamás a Gripen-balesetről: az egyik kulcstényező az volt, hogy fel volt fegyverezve a repülőgép

Csiki Varga Tamás a Gripen-balesetről: az egyik kulcstényező az volt, hogy fel volt fegyverezve a repülőgép

A Magyar Honvédség által használt Gripen harci repülők megbízhatónak számítanak Csiki Varga Tamás szerint. A Stratégia és Védelem Konzultációs Csoport elemzője beszélt arról is az InfoRádióban, hogy mikor derülhet ki, milyen meghibásodás történt a géppel.

Havasi Bertalan: a Fidesznek ehhez semmi köze

A Fidesznek semmi köze a Navracsics Tibor és Ferencz Orsolya által indított, Polgári Demokraták nevű kezdeményezéshez – mondta az InfoRádióban az ellenzéki párt kommunikációs igazgatója. Havasi Bertalan szerint egyébként nincs is túl nagy igény arra a párbeszédre, amit az ötletgazdák szorgalmaznak. Válaszolt arra a kérdésre is, hogy van-e esély a Fideszben pártszakadásra.
inforadio
ARÉNA
2026.08.25. kedd, 18:00
Totyik Tamás
a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×