Infostart.hu
eur:
388.03
usd:
329.53
bux:
0
2025. december 27. szombat János
Nyitókép: Pixabay

Öt éven belül tízszer annyi lesz az újrahasznosítható csomagolás, mint most

Január 22-én hirdették ki az új uniós csomagolási szabályozást, amely 2026 augusztusában lép hatályba. A fő irányelv, hogy 2030-ra minden csomagolásnak vagy újra használhatónak vagy újra feldolgozhatónak kell lennie.

Nagyon sok minden változik az új uniós csomagolási szabályozással, de nem azonnal, hanem ütemezetten – mondta az InfoRádióban Kertész-Káldosi Zsuzsa, a Környezetvédelmi Szolgálatók és Gyártók Szövetségének szakmai igazgatója.

"Jelenleg irányelv szabályozza az Európai Unióban a csomagolást és a csomagolási hulladékokra vonatkozó előírásokat. Ez egy új rendeleti szint, ami azt jelenti, hogy közvetlenül hatályosul a tagállamokban. Amíg egy irányelv kereteket jelölt ki, addig a tagállamoknak volt lehetőségük az alkalmazás során a saját képükre igazítani egy kicsit ezeket a szabályokat, most viszont teljes egységes uniós szabályozási rendszer került kialakításra" – rögzítette.

Mostantól tehát a csomagolás tervezésétől kezdve egységesül minden, eddig lehetett még a kupakok és a visszaváltás terén egyéni megoldásokat alkalmazni a tagállamokban.

Január 22-én hirdették ki az új uniós csomagolási szabályozást, ami 2026 augusztusában lép hatályba.

"Jelenleg az Európai Unióban

186 kg/fő/év az, amit csomagolási hulladékként kidobunk, és ennek kevesebb, mint 40 százaléka hasznosul.

Ezt a trendet szeretné teljes mértékben megfordítani az új szabályozás, és már úgy megtervezni a csomagolóanyagokat, hogy csak a minimális mértékben kelljen felhasználni, és olyan anyagösszetétellel, amit utána teljeskörűen újra lehet hasznosítani. A fő előírás az, hogy 2030-ra minden csomagolásnak vagy újrahasználhatónak vagy újrafeldolgozhatónak kell lennie" – tájékoztatott.

Előbbire volt jó példa a múltban az üvegbetétdíjas rendszer, Kertész-Káldosi Zsuzsa maga is szívesen vitt haza gyerekként sörös üvegeket.

Kertész-Káldosi Zsuzsa elmondta, hogy az italcsomagolásoknál meg fog nőni a többutas csomagolás mértéke az üzletekben, 2030-ra 10 százalékot ír elő a rendelettervezet, de a jelenlegi felmérések alapján most nem éri el az egy százalékot sem. "Tehát tízszer annyi újratölthető csomagolást kell majd hazavinni 2030-ban, mint amennyit jelenleg" – tette hozzá a Környezetvédelmi Szolgálatók és Gyártók Szövetségének szakmai igazgatója.

Tisztázta, a most visszaváltható műanyag palackokat a rendszer nem használja újra, anyagát hasznosítja csak újra, most az újratölthető csomagolások kerülnek előtérbe.

Zacskók terén is több lehetőség kínálkozik:

  • lebomlók előtérbe kerülése
  • minimális csomagolás (zöldség-gyümölcs)
  • csomagolás méretének csökkentése (anyagfelhasználás csökkentése)
  • saját csomagolóeszköz kötelezővé tétele.

A hangsúly a szelektív hulladékgyűjtésről a terméktervezésre kerül át, ez érinti az étkeztetés mellett például a szálláshely-szolgáltatást is.

A szabályozás határidőket, felkészülési időket is meghatároz, mert a boltokra is számos teher hárul még, még építésügyi szabályozásokat is érinthet az újítás.

Az anyagminőségre is átfogó reform vár, hiszen a PET-palackok anyaga is masszívabb lesz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ilyen volt a világ 2025-ben
Háború, halál, béke

Ilyen volt a világ 2025-ben

2025-ben egy hosszú ideje óta tartó háborút sikerült befagyasztani, egy másik azonban – a béketervek ellenére – még a fegyverszünetig sem jutott. Körképünkben nem csak a világpolitikát meghatározó fegyveres konfliktusokat, de az év más fontos nemzetközi történéseit is áttekintjük.

Inváziós fajok támadása: durva következménye lesz, ha csak akkor cselekszünk, amikor már ég a ház

Amikor egy idegen állat- vagy növényfaj megtelepszik Magyarországon, hajlamosak vagyunk csak ökológiai problémaként gondolni rá, pedig a számlát nem a természet, hanem a gazdaság fizeti. Fertő Imre, a Budapesti Corvinus Egyetem Fenntartható Fejlődés Intézetének professzora az InfoRádióban azt mondta, az igazi veszteség sokszor olyan „láthatatlan” tételekben rejlik, mint a romló vízminőség vagy az eltűnő fajok, ezért fontos a minél gyorsabb cselekvés, továbbá mérsékelni kell az okozott károkat, negatív hatásokat.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×