Infostart.hu
eur:
382.4
usd:
326.19
bux:
124570.03
2026. január 22. csütörtök Artúr, Vince
A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (MAVIR) Zrt. állomása Szabolcsbákában 2024. augusztus 2-án. Az M1 aktuális csatorna információja szerint a magyar-szlovák egyeztetéseken felvetődött, hogy ha Ukrajna nem biztosítja az olajszállítást Magyarország és Szlovákia felé, akkor válaszlépésként nem zárható ki az a lehetőség, hogy korlátozzák vagy felfüggesszék az Ukrajna felé menő áramszolgáltatást. A szabolcsbákai MAVIR-állomás az egyik fő csomópontja az európai és az ukrán villamosenergia-rendszernek.
Nyitókép: MTI/MTVA

KSH: az ipari termelői árak 2024-ben átlagosan 1,0 százalékkal emelkedtek

2024 decemberében az ipari termelői árak átlagosan 9,0 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. A belföldi értékesítés árai 4,0, az exportértékesítésé 11,5 százalékkal felülmúlták a 2023. decemberieket. Az áremelkedést elsősorban a forint árfolyamának euróval szembeni gyengülése okozta - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A belföldi értékesítési árak 0,1, az exportértékesítési árak 0,4, így az ipari termelői árak összességében 0,3 százalékkal múlták felül az előző havi értékeket.

A KSH közlése szerint 2024-ben a belföldi értékesítési árak 1,6 százalékkal csökkentek, az exportértékesítési árak 2,4 százalékkal emelkedtek, így az ipari termelői árak együttesen 1,0 százalékkal haladták meg a 2023. évit.

A 2023. decemberihez képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 4,0 százalékkos emelkedésén belül a 60,0 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparé 5,6, a 38,6 százalékos súlyú energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) pedig 0,5 százalékkal, az élelmiszeripar értékesítési árai 4,5 százalékkal emelkedtek.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 3,4, a beruházási javakat gyártókban 7,5, a fogyasztási cikkeket gyártókban pedig 4,0 százalékkal nőttek az árak.

Az ipari exportértékesítési árak 11,5 százalékkos növekedésén belül a 82,9 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 8,1, a 16,7 százalékos súlyú energiaiparban 26,9 százalékkal emelkedtek az árak.

2024-ben az előző évhez képest az ipari termelői árak összességében 1,0 százalékkal magasabbak voltak. A belföldi értékesítési árak átlagosan 1,6 százalékkal estek vissza, ezen belül a feldolgozóipari árak 1,1 százalékkal nőttek, míg az energiaipari árak 7,4 százalékkal csökkentek.

Az ipar belföldi értékesítési árai az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 3,4 százalékkal mérséklődtek, míg a beruházási javakat gyártókban 5,5, a fogyasztási cikkeket gyártókban 0,7 százalékkal emelkedtek.

Az ipari exportértékesítési árak 2,4 százalékkal növekedtek, ezen belül a feldolgozóiparban 3,4 százalékkal magasabbak, a kis súlyt képviselő energiaiparban pedig átlagosan 7,6 százalékkal alacsonyabbak voltak az árak - közölte a KSH.

Címlapról ajánljuk
Egy újabb győzelem biztosan nyolcaddöntőt érne a Ferencvárosnak

Egy újabb győzelem biztosan nyolcaddöntőt érne a Ferencvárosnak

A Ferencváros este kilenc órától az utolsó hazai mérkőzését játssza az Európa-liga 2025–2026-os idényének főtáblás szakaszában. Ugyanakkor – köszönhetően az eddigi szereplésnek – lesz még folytatás, az eddig megszerzett 14 pont biztosan elég a továbbjutáshoz. Az alapcélt már teljesítette a Fradi, most más feladata van.

Orosz-amerikai-ukrán megbeszélés a láthatáron – Trump Davosból Putyinnak üzent: vége kell vetni az ukrajnai háborúnak

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megerősítette a tárgyalás esélyének hírét, miközben az amerikai elnök az oroszszhoz szól.
inforadio
ARÉNA
2026.01.22. csütörtök, 18:00
Palkovics László
mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×