eur:
411.12
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Jöhet a digitális euró: más lesz, mint a kriptovaluták

Az elektronikus fizetőeszközt Európa-szerte használhatják majd az emberek.

Az érmék és bankjegyek után az Európai Bizottság most a digitális euró javaslatával állt elő – írja a Euronews. Az Európai Központi Bank bocsáthatja majd ki a pénznem virtuális változatát, amelyet a készpénz mellett ingyenesen lehetne használni az euróövezetben.

"Ez egy új koncepció. Az emberek már nem használnak annyi készpénzt, mint korábban, a Covid felgyorsította ezt a tendenciát. Alapvetően egy választásról van szó: akarom-e a készpénz digitális változatát használni?" – vélekedik a koncepcióról Mairead McGuinness pénzügyi szolgáltatásokért, pénzügyi stabilitásért és tőkepiaci unióért felelős biztos. A digitális euró az euróérmék és bankjegyek digitális változata, értéke egy az egyben megegyezik azokéval és ugyanolyan célokra használható fel, nemzeti határokat átívelő módon.

Az emberek a digitális pénznem segítségével akár QR-kód segítségével fizethetnek egy biztonságos alkalmazásból telefonjukon, akkor is, ha nincs internetkapcsolatuk.

A teljes körű bevezetés után a kereskedőknek ugyanúgy el kell majd fogadniuk a digitális eurót, mint ahogy ma elfogadják a készpénzt. Az euró eltér a kriptovalutáktól, mivel az Európai Központi Bank áll mögötte, így stabilitása garantált. A digitalizált világban a digitális euró célja, hogy mindenki biztonságosan tudjon fizetni, bárhol az euróövezetben.

McGuinness biztos szerint az emberek már ma is gyakran inkább a telefonjukkal vagy bankkártyával fizetnek, ezért szeretnék, hogy pénzükhöz digitális formában is elérhetővé váljon számukra.

"Érdekes, hogyan fejlődik a készpénz. A világjárvány után azt hittük, hogy a fizetések nagy része digitálisan történik. De ha megnézzük az Európai Központi Bank számait,

2022-ben az euróövezetben az összes tranzakció értékének 42 százaléka készpénzben történt.

Úgy gondolom, hogy a fejlődési irány a készpénz csökkenése a digitális fizetések számának növekedése felé mutat, de nem hiszem, hogy a készpénz teljesen eltűnik" – vélekedik Maria Demertzis közgazdász, a Bruegel európai agytröszt vezető munkatársa. A központi bankok aggodalma azzal kapcsolatosan, hogy a készpénz megszűnne, innen szemlélve nem tűnik valósnak.

Hogy néz majd ki használata a gyakorlatban?

"A mindennapi pénzforgalomban, amely nem fog nagyon különbözni a mai módtól, valószínűleg egy applikáció lesz a megoldás. Ezt feltehetően pénzügyi közvetítők, például bankok fogják szolgáltatni, a boltokban úgy fizetünk majd, mint most a bankkártyánkkal. Kezdetben valószínűleg 3000-4000 eurónál többet nem tudunk majd digitális pénzeszközből birtokolni, nem lesz olyan kézzel fogható a különbség. Ha azt akarjuk, hogy a digitális euró minél jobban utánozza a készpénzt, akkor arra kell törekedni, hogy minél anonimabb legyen, a kis összegű fizetéseknél jöhet ez. De ahogy elkezdünk nagyobb összegeket fizetni, az már nem lesz anonim" – tette hozzá Demertzis.

Az Európai Központi Bank nyilvános konzultációt folytatott a digitális euróról, melynek eredménye alapján a magánélet védelme (43 százalék), a biztonság (18 százalék), az euróövezeten belüli használhatóság (11 százalék), a további díjak hiánya (9 százalék) és az offline használhatóság (8 százalék) merült fel fontos szempontként. Az adatvédelmi szövetségek a magánélet védelmével, az anonimitással és a fizetések nyomon követésével kapcsolatos aggályokat is felvetik.

A digitális euró kereskedelmi lehetőséget jelent, különösen a fintech-vállalatok számára,

az innovatív szolgáltatásokból pedig kezdetben az euróövezet összes lakója és vállalkozása részesülhet.

"Ma az európai fizetési környezet valójában nagyon széttöredezett. Van néhány amerikai cég, amely kártyás fizetési rendszereket kínál, az emberek például a Paypalt használják e célra. De nincs európai rendszerünk. A fintech szerepe nyilvánvalóan az innováció, végeredményben jobb termékeket és alacsonyabb díjakat eredményezhet az ügyfelek számára" – mondja Jan Boehm, az Európai FinTech Egyesület elnöke.

Jelenleg világszerte mintegy 120 központi bank dolgozik nemzeti valutájának digitális változatán. Az Európai Bizottság június 28-án ismertetett, a digitális euróra vonatkozó javaslata ennek jogi kereteit kívánja megteremteni; határidőt ugyanakkor nem tűztek ki a digitális euró bevezetésére.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet az a Gazprom szállít, akinek a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli a pénzügyeit. Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz bankkal szembeni amerikai szankciók esetleges hatását, az amerikai pénzügyminisztérium azonban figyelmeztetett: aki a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tart fenn, az "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×