Sok más megtakarítási formához hasonlóan március óta stagnál a forgalomban lévő készpénz mennyisége Magyarországon: egy év alatt 7788 milliárd forintról 8330 milliárd forintra emelkedett a Magyar Nemzeti Bank előzetes statisztikai mérlege szerint. Éves összevetésben ez infláció alatti, 7,0 százalékos növekedést jelent, ami kisebb az elmúlt évek átlagánál - írta a Portfolio.
A lap szerint ennek három oka van. Egyrészt a március óta tartó stagnálás a kétszámjegyű infláció mellett a készpénzben tartott vagyon gyors elértéktelenedését jelenti, vagyis apadnak a megtakarítások, így a készpénzállomány is. Másrészt terjed a bankkártyahasználat: a harmadik negyedévben már több mint másfélszer több pénzt költöttünk el a bankkártyákkal, mint amennyi készpénzt felvettünk a segítségükkel.
Harmadrészt:
az első három negyedévben összesen 195 milliárd forinttal több valutát vásároltunk, mint amennyit eladtunk, ebből a háztartásoknál 135 milliárd forint volt a különbözet,
a többi gazdasági szereplőnél mintegy 60 milliárd. A portál emlékeztet: a jegybank legutóbbi, szeptember végi adatai alapján a nemzetgazdaság szereplői 760 milliárd forint valutát tartottak, ami 9 százaléka a forint készpénz mennyiségének, és egy év alatt 35 százalékos növekedést jelent.
Utoljára 2015-ben nőtt ennél nagyobb mértékben a gazdasági szereplők valutaállománya (ráadásul akkor az év egészében, most viszont még csak első három negyedéves adataink vannak).