eur:
410.9
usd:
392.2
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Megszólaltak a cégek: baj van, komoly átalakulás jön a munkaerőpiacon

Megszólaltak a cégek: baj van, komoly átalakulás jön a munkaerőpiacon

A felmondások riasztóan magas aránya kényszeríti ki leginkább a béremelést. A cégek 8 százalékkal emelnék a fizetéseket, pedig a forgalmuk csupán 3,7 százalékkal nő.

A Budapesti Corvinus Egyetem Vállalatgazdaságtan Intézete felmérést készített, melyben összességében több mint 800 milliárd forint árbevételt elérő, mintegy 13 ezer alkalmazottat foglalkoztató 27 céget vizsgáltak – írta a keddi Világgazdaság.

A lap szerint vállalkozások átlagosan 8 százalékos béremelést terveznek, ami a várt – 3,7 százalékos – árbevétel-növekedésnél lényegesen magasabb.

A munkaerőhiányra több eszközzel is reagálnak:

bár leggyakrabban a fizetések emelésével, de emellett kísérleteznek a rugalmas foglalkoztatási formákkal, szervezeti változtatásokkal, az ingázás támogatásával és a munkakörnyezet javításával. A felnőttképzés és az oktatási intézményekkel kiépített kapcsolatok alkalmazása is széleskörű.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) gazdaságpolitikai szakosztálya megtárgyalta a támogatásával készült tanulmányt. A szervezet társelnöke, Tardos János a gazdasági lapnak elmondta, bár a középfokú végzettségűeknél és a kisebb településeken legnagyobb a hiány, valamennyi településtípus és minden képzettségi szint esetében jelentkezik a probléma. A várakozások szerint egyre nagyobb lesz az igény a felsőfokú végzettségűek iránt, Budapesten belőlük van a legkevesebb az optimális létszámhoz képest.

A dolgozók egy része más munkakörülményeket keres, mint amit a vállalati szektor kínál: kevesebbet, rugalmasabban vagy máshol dolgoznának. Az idézett tanulmány szerint a vállalatok nem bíznak a potenciális munkapiaci tartalékok aktivizálásában, leginkább az idősek továbbfoglalkoztatására építenek.

A cégek elégedetlenek a fiatal munkavállalókkal,

tapasztalataik szerint nehezebben motiválhatóak és megtarthatóak. Az oktatási rendszer megítélése is negatív, a munkaadók a fiatalok képzettségével kapcsolatban is kritikusak. Éppen ezért képzéseket szerveznek vagy támogatnak munkavállalóik számára.

A vállalatok igénylik a kormányzati politika válaszait a munkaerőpiaci kihívásokra. A válaszadók szerint a legfontosabb feladat az oktatási-képzési rendszer javítása lenne. A járulékok és az áfa csökkentése is segíthetné a cégeket az árbevétel növekedését jócskán meghaladó béremelési kényszer elviselésében.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×