Infostart.hu
eur:
382.05
usd:
327.88
bux:
109088.75
2025. december 5. péntek Vilma
Megbüntetik a forintot

Megbüntetik a forintot

Kifejezetten gyengén szerepel idén a forint a régióban, ami elsősorban annak köszönhető, hogy a jegybankok közül az MNB halogathatja legtovább a kamatemelést. Az elemzők szerint az euróval szemben akár gyengülhet is a forint a következő hónapokban, a régióban viszont ledolgozhatja hátrányának egy részét.

Az év eddigi részében mindössze 0,4 százalékkal tudott erősödni a forint az euróval szemben, miközben a lengyel zloty például 4,6 százalékot javított, a cseh korona pedig 2,6 százalékkal erősödött - írja a Portfolio. Ha kicsit kitágítjuk a képet és nem csak a szigorúan vett régiót vizsgáljuk, akkor a dél-afrikai rand 0,3 százalékkal tudott csak erősödni, a török líra viszont 7,5 százalékot bukott az euróval szemben.

A régióban a széttartás legjobban a zloty-forint árfolyamon látszott meg, mely már 4,45%-kal emelkedett az év eleje óta. A Commerzbank arra számít, hogy egy éven belül a forint 320-ig gyengül majd az euróval szemben, azonban a lengyel deviza ennél is nagyobb esést mutat, a jelenlegi 4,2-ről 4,5-ig emelkedik az euró-zloty jegyzés. 

A fordulatot attól várják, hogy az elemzők szerint egészen 2017-ig a magyar gazdaság növekedése elmaradt a lengyelétől, ez azonban az idén változik, hiszen nálunk is 4% feletti növekedésre számít a kormány. Ez pedig azt is jelenti, hogy egyre kevésbé lesz szüksége a gazdaságnak a jegybank támogatására a laza monetáris politikán keresztül. Vagyis a növekedési kilátások már nem indokolják a monetáris politika széttartását Magyarország és Lengyelország között.

Címlapról ajánljuk
Karácsonyi roham ide vagy oda, a kereskedelmi szövetség borúsnak látja a helyzetet

Karácsonyi roham ide vagy oda, a kereskedelmi szövetség borúsnak látja a helyzetet

Az Országos Kereskedelmi Szövetség álláspontja szerint még egy erős karácsonyi roham sem fogja egyenesbe hozni a kiskereskedelmi forgalom éves alakulását. Kozák Tamás, az OKSZ főtitkára szerint az árrésstopnak nincs jelentős hatása az élelmiszer-kereskedelem növekedésére, miközben az intézkedés jelentős károkat okoz az üzletláncoknak.

Orbán Viktor péntek reggel: a következő napokban derül ki, hogy a háború továbbterjed a mi irányunkba vagy letekerik a lángját

A Kossuth rádióban kezdte pénteki munkanapját a miniszterelnök. Elmondta: ha a háborút a harctéren kell megoldani, a fenyegetettség nőni fog – fogalmazott. Beszélt az orosz energiától való függésünkről, a gyenge Európáról, a Tisza Párt állítólagos programjáról és a kettős állampolgárság népszavazásának évfordulójáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.05. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×