A londoni értéktőzsde vezető indexe, a FTSE-100 akár 38 ponttal, 0,60 százalékkal eshet, Frankfurtban a DAX-30 bő 80 ponttal, 0,90 százalékkal zuhanhat, Párizsban a CAC-40 nagyjából 30 ponttal, 0,80 százalékkal csökkenhet az IG piackutató előrejelzése szerint.
A befektetők idegeit az amerikai részvénypiacok folyamatos gyengélkedése mellett az Ukrajna körüli feszültség fokozódása is próbára teszi.
Nem sokat változott a hangulat a péntek esti New York-i zárás óta - mondta Evan Lucas, az IG stratégája. Pénteken komoly, 1 százalék körüli mínuszban zártak a főbb New York-i indexek.
Ahogy az amerikai jegybankrendszer, a Fed fokozatosan csökkenti az eszközvásárlásokkal a piacra öntött pénz mennyiségét, úgy fogy az "oxigén", amely az elmúlt öt évben táplálta a részvénypiaci ralit - mondta Jim Reid, a Deutsche Bank stratégája.
Ukrajnával kapcsolatban az borzolja a kedélyeket, hogy az új ukrán kormány ultimátumot adott a Kelet-Ukrajnában rendőrségi és más közigazgatási épületeket elfoglaló oroszpárti aktivistáknak. E szerint, ha hétfő reggelig nem teszik le a fegyvert, "átfogó, terrorizmusellenes hadműveletet" indítanak ellenük a hadsereg bevetésével. Nem javítja a befektetők hangulatát, hogy eredménytelenül ért véget az ENSZ Biztonsági Tanácsának vasárnap éjszakai rendkívüli ülése.
Pénteken nagyot gyengültek a vezető európai indexek. Londonban a FTSE-100 1,21 százalékot romlott, Frankfurtban a DAX-30 1,47 százalékos mínusszal végzett, Párizsban a CAC-40 1,08 százalékkal gyengült.
Pesztericz-Kalas Vivien: 349 migráns befogadása vagy 7 millió euró befizetése a magyar választás





