Infostart.hu
eur:
378.25
usd:
319.45
bux:
127254.39
2026. február 18. szerda Bernadett

Atomenergia: újabb 50-60 évre szerződünk az oroszokkal?

A magyar állam Oroszországgal tárgyal a paksi atomerőművi kapacitás fenntartása céljából - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a kormányszóvivő. Giró-Szász András szerint ez csökkentheti Magyarország energiafüggőségét, hiszen atomenergia nélkül jóval kiszolgáltatottabb lenne az ország.

Csökkenhet Magyarország energiafüggősége a paksi atomerőmű korszerűsítésével - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Giró-Szász András kormányszóvivő.

A magyar kormány előrehaladott tárgyalásokat folytat Oroszországgal a több évtizedes, 1966-ban kötött államközi atomenergetikai megállapodás meghosszabbítására - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Giró-Szász András. Az erőmű a magyar villamosenergia-termelés 40 százalékát biztosítja, az erőművi blokkokat fokozatosan, 2037-ig le kell állítani. A korszerűsítésre, a blokkok kiváltására a kapacitásfenntartás miatt szükség van - mondta a kormányszóvivő.

Az országgyűlés 2009-ben határozott arról, hogy a kormánynak meg kell kezdeni a blokkok kiváltásának előkészítését, 2011-ben fogadta el a parlament az ország energiastratégiai programját, amelynek szerves része Paks - mondta Giró-Szász András.

Az új megállapodás részleteiről és így időtartamáról Giró-Szász András a folyamatban lévő tárgyalások miatt nem beszélt, a szerződést a parlamentnek kell majd jóváhagynia, a folyamat és a dokumentum akkor már nyilvános lesz.

Lényegében nem hozna változást, ha újra szerződik Oroszország és Magyarország, hiszen jelenleg is orosz technológián alapuló atomerőmű üzemel Pakson - emelte ki a kormányszóvivő. Mindez sokkal kisebb függőséget jelent a jelenleginél Giró-Szász András szerint, mert ha nem történne meg a kapacitás fenntartása, akkor a blokkokat a megadott határidőig le kellene állítani. Akkor pedig szénhidrogénekkel kellene megtermelni a kieső energiát, így a függőség erősödne.

Tankönyvek ingyen

A kormányszóvivő arról is beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában, hogy csak az állami tankönyvkiadás tudja megteremteni annak a lehetőségét, hogy felmenő rendszerben minden általános iskolás ingyen jusson hozzá tartós kiadványokhoz. Giró-Szász András elmondta, hogy egy kifejezetten nonprofit lépésről van szó, amellyel a gyermekes családokat segíti a kormány, és amely semmilyen európai uniós versenyjogot nem sért.

Hozzátette, a minőséget garantáló akkreditációs minőségbiztosítási elveket ugyanúgy beépítették a rendszerbe, mint korábban.

Devizahitelesek helyzete

Megvárja a kormány a Kúria és az Európai Bíróság állásfoglalását, mielőtt újabb lépéseket tenne a devizahitelesek helyzetének javítására. Ezt is Giró-Szász András kormányszóvivő mondta az Inforádió Aréna című műsorában. Hozzátette, az egyoldalú kamatemelés és az árfolyamrés kérdésében számítanak a Kúria határozatára.

Mint fogalmazott, ez idő alatt a nemzetgazdasági és az igazságügyi miniszter olyan módszert dolgoz ki a jelzálog alapú devizahitelek piaci kivezetésére, amely utána jogilag nem szedhető ízekre. A kormányszóvivő szerint az árfolyamgát jelenleg is kellő védelmet biztosít a nehéz helyzetbe került adósoknak.

A teljes Arénát meghallgathatja, ha ide kattint.

Hanganyag: Exterde Tibor

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szijjártó Péter: az ukránok zsarolnak minket a Barátság kőolajvezetékkel, ezért Magyarország sem szállít dízelt Ukrajnába
Itt a magyar válasz!

Szijjártó Péter: az ukránok zsarolnak minket a Barátság kőolajvezetékkel, ezért Magyarország sem szállít dízelt Ukrajnába

Az, hogy nem indult meg a szállítás a Barátság vezetéken, politikai döntés, amelyet maga az ukrán elnök hozott meg, politikai zsarolás Magyarország ellen, hogy támogassuk a háborút és Ukrajna EU-csatlakozását – mondta rendkívüli tájékoztatóján Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Bejelentette: Magyarország válaszul leállította Ukrajna irányába a dízelellátást, és addig nem is indul újra, amíg a Barátság vezetéken nem jön olaj.

Szakértő: Donald Trump nem igazán akarhat támadni, Iránban nincs esély a rendszerváltásra

N. Rózsa Erzsébet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa az InfoRádióban úgy vélekedett, három kérdésben egyszerre akar eredményt elérni az amerikai elnök, eltérve a korábbi amerikai irányvonaltól. Arra viszont a szakértő nem lát esélyt, hogy az amerikai elnök elképzelésének megfelelően rendszerváltás legyen a közel-keleti országban.
inforadio
ARÉNA
2026.02.18. szerda, 18:00
Jeránek Tamás
a Siemens Zrt. vezérigazgatója
A forintot is magával rántotta a devizapiaci fordulat

A forintot is magával rántotta a devizapiaci fordulat

Az elmúlt napokban a dollár mozgásai határozták meg a forint árfolyamát, amely ennek ellenére évek óta nem látott csúcsok közelében mozog. Az euró jegyzése a 378, míg a dolláré a 319 forintos szint körül kezdte a napot. Bár a befektetők nagy része már az MNB jövő heti kamatdöntésére (és kamatcsökkentésére) készül, a devizapiacokon addig is komoly mozgások várhatók, a mai nap brit és amerikai adatok mellett a magyar energiaellátás helyzetéről szóló hírek, illetve a hazai gazdasági kockázatok esetleges megváltozása mozgathatják az árfolyamokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×