Az intézet felmérései szerint jól alakulhat az év vége mind a napi, mind a tartós kereskedelmi cikkek szempontjából. Az ügyfélkapcsolati igazgató elmondta, az év utolsó hónapjára koncentrálódik a háztartások napi fogyasztási cikk vásárlásaiból származó forgalom 10 százaléka.
Egy átlagos hónapban egy háztartás mintegy 60 ezer forintot költ napi fogyasztási cikkek vásárlására, ez decemberben jelentősen megugrik. Vella Rita szerint ez abból is adódik, hogy ilyen árucikkek közül kerül ki néhány népszerű karácsonyi ajándék is, mint például a praliné és a különféle kozmetikai, testápolási termékek.
A forgalmat tovább növeli, hogy az ünnepi sütéshez-főzéshez alapanyagokat is ebben az időszakban szerzik be a családok.
A GfK adatai szerint 2012. decemberében a háztartások átlagosan 30 százalékkal nagyobb összeget költöttek el, mint egy átlagos hónapban. A piackutató intézet munkatársa hozzátette, ilyen magas adatot utoljára 2006-ban mértek. Azóta - különösen a válság éveiben - jelentősen csökkent ennek a növekedésnek a mértéke, mindössze 10-15 százalékkal növelték a háztartások a decemberi kiadásokat.
A kutatóintézet idei évi karácsonyi szezonjára vonatkozó várakozásai pozitívabbak, mint az elmúlt években. Vella Rita kiemelte, hogy az első három negyedév forgalmának nagyjából 2-3 százalékos növekedése ugyan nem tűnhet kiugrónak, de az infláció mértékét figyelembe véve ez mindenképpen jelentős eredménynek tekinthető.
Ennek megfelelően az intézetnél arra számítanak, hogy a decemberi növekmény mértéke eléri, vagy talán meg is haladja a tavalyi adatokat.
Az idei karácsony slágertermékei nagy valószínűséggel a tabletek, okostelefonok, e-köny olvasók és a háztartási kisgépek lehetnek - mutatott rá az ügyfélkapcsolati igazgató.





