Infostart.hu
eur:
357.13
usd:
313.67
bux:
142467.45
2026. július 13. hétfő Jenő

Az OTP és az FHB Jelzálogbank az elvárt szint felett teljesített

A jövőben rendszeresek lesznek Európában a banki stressz-tesztek, mert ezek az egész bankrendszer számára hasznosak - fejtette ki a hétvégén Madridban egy nemzetközi pénzügyi konferencián az Európai Központi Bank (EKB)elnöke. A két vizsgált magyar bank, az OTP Bank és az FHB Jelzálogbank magasan az elvárt szint felett teljesített.

"A stressz-tesztek nagyon hasznos eszközök. Nagyon fontos, hogy rendszeresen legyenek ilyen próbák" - szögezte le Jean-Claude Trichet.

Előzőleg már az Európai Unió pénzügyminiszterei is egyetértettek abban, hogy rendszeresen stabilitási próbának kell alávetni a bankokat, nemcsak az állóképesség felmérése miatt, hanem azért is, hogy a megmérettetés illetve az átláthatóság révén helyreálljon a bizalom az ágazat iránt.

A következő menet jövő februárban várható, és a tervek szerint egy kicsit módosítanak majd a tesztek kritériumain, miután az idén nyáron első ízben elvégzett próbát többen bírálattal illeték, kétségbe vonva azok szigorúságát. Jó példa erre, hogy az ír válságért jórészt felelős két vezető bank, a Bank of Ireland és az Allied Irish Bank júliusban könnyedén átment a vizsgán, hogy aztán néhány hónap múlva "megpumpolja" az államot a csőd elkerülése végett.

A nyári stressz-teszten 91 európai bankot vizsgáltak, és ezek nagy többsége ellenállónak bizonyult a válságjelenségekkel szemben, mindössze 7 banknak nem sikerült teljesítenie a követelményeket. A két vizsgált magyar bank, az OTP Bank és az FHB Jelzálogbank magasan az elvárt szint felett teljesített.

Címlapról ajánljuk

A magyar növekedés új képlete – mi határozza meg Magyarország növekedési pályáját a következő években?

Egy magyar vállalat ma gyakran nem azért nem tud szintet lépni, mert nincs megrendelése, hanem mert nincs elég jól képzett szakembere, drága az energia, és a legértékesebb tapasztalt dolgozói túl korán esnek ki a munkából. Közben a német autóipar, a nearshoring és a Balkán felértékelődése új lehetőségeket nyit. Magyarország növekedési pályája a következő évtizedben attól függ, hogyan tud maj élni ezekkel.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×