Infostart.hu
eur:
377.91
usd:
319.4
bux:
0
2026. február 17. kedd Donát

KSH: Tovább csökkent a reálkereset

A bruttó átlagkeresetek január-márciusban 6,5 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 6,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, a reálkereset - a fogyasztóiár-index 6,9 százalékos növekedése mellett - 0,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

Az év első három hónapjában a költségvetési szférában 715 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 941 ezren dolgoztak, a legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók száma átlagosan 2 millió 738 ezer volt. Az év első három hónapjában a költségvetési intézményekben összességében közel 5,6 százalékkal csökkent a létszám, míg a versenyszférában lényegében nem változott.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete az év első 3 hónapjában 196.000 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 185.500 forintot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 226.600 forintot ért el.

A költségvetési szférában dolgozók bruttó átlagkereseti indexe 99,3 százalék, a versenyszférában dolgozóké pedig 110,9 százalék volt.

A versenyszférán belül átlagot meghaladó mértékben, 21,3-8,8 százalék közötti mértékben emelkedtek a keresetek a pénzügyi tevékenység, ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás, kereskedelem, javítás, a szállítás, raktározás, posta,
távközlés, valamint a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás gazdasági ágban.

Márciusban lassult a bérdinamika, a bruttó átlagkeresetek 9,9 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakihoz képest, míg februárban még 13,1 százalék volt a 2007. azonos hónapjához viszonyított keresetnövekedés.

Január-márciusban a nemzetgazdasági átlagos nettó kereset 120.700 forint volt, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 88.600 forint, a szellemi foglalkozásúaké 156.200 forint. A nettó kereset így átlagosan 6,2 százalékkal volt magasabb az előző évinél: ezen belül a versenyszférát 9,5 százalékos, a költségvetési szervezeteket pedig 0,3 százalékos növekedés jellemezte.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Kaiser Ferenc: a NATO Sarkvidéki Őrszeme Trumpnak is szól, nem csak Kínának és az oroszoknak

A NATO Sarkvidéki Őrszem néven programot indít a térség biztonságának szavatolására. Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docense szerint ez egyaránt szól a térségben egyre aktívabb Oroszországnak és Kínának, valamint az Egyesült Államoknak. Hangsúlyozta: a szövetség meg akarja mutatni az amerikai elnöknek, hogy nem kell megszereznie az USA-nak Grönlandot, hogy biztonságban legyen, de el is akarja rettenteni egy katonai beavatkozástól.
inforadio
ARÉNA
2026.02.17. kedd, 18:00
Légrádi Tamás
a Nyelviskolák Szakmai Egyesületének elnöke
Újraéleszthetik a lakhatási válság elleni varázsszert Nagy-Britanniában

Újraéleszthetik a lakhatási válság elleni varázsszert Nagy-Britanniában

Az Egyesült Királyságban az elmúlt években visszaesett az irodaépületek lakóingatlanná alakításának üteme, szakértők szerint azonban különösen a londoni agglomerációban újra megnyílhatnak a lehetőségek – írja a Financial Times. A 2013-ban bevezetett egyszerűsített engedélyezési eljárás – az úgynevezett Permitted Development Rights (PDR) – fellendülést hozott ezen a téren, ám később a számos, időközben adódó probléma és a piaci átrendeződés lefékezte a kezdeti lendületet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×