Infostart.hu
eur:
364.71
usd:
310.66
bux:
0
2026. május 1. péntek Fülöp, Jakab

Ausztriában építkezik az orosz óriás

Az osztrák OMV és az orosz Gazprom együtt épít gáztározót az ausztriai Baumgartenben az ottani közép-európai gázelosztó mellé. Az Erste elemzője szerint az oszták és az orosz cég megállapodása miatt nem változik a Gazprom magyarországi beruházási szándéka.

A megállapodás nem okozott meglepetést, korábban is várható volt, hogy a Gazprom érdeklődni fog az osztrák gázipar iránt elsősorban amiatt, mert Ausztriának nagyon fontos szerepe van a gázelosztásban a közép-kelet-európai régióban. Az egyik legfontosabb gázipari elosztó központ Baumgarten - mondta az InfoRádiónak az Erste elemzője.

Pletser Tamás hozzátette: a megegyezés miatt minden bizonnyal nem változik jelentősen a MOL szerepe és súlya, hiszen a verseny a magyar cég esetében elsősorban az olajipar területén folyik, a megállapodás ugyanis elsősorban új gáztározók építésére vonatkozik.

A szakértő szerint a Gazprom álláspontja az OMV-vel való együttműködés ellenére sem változik a MOL-lal kapcsolatban, és továbbra is terítéken van az a 10 millió köbméteres kereskedelmi gáztározó építse, amit az orosz cég Magyarországra tervez.

Az Erste elemzője úgy véli: a Gazprom célja elsősorban az, hogy korszerűsítse a meglévő gázipari berendezéseit, és hogy növelje az oroszországi termelői kapacitásait a hazai és exportkereslet kielégítése érdekében.

Emellett a társaság egyéb más olaj- és gázipari beruházásokban is érdekelt - elsősorban Oroszországban -, ezért a szakértők úgy vélik, hogy az akvizíciós tervek háttérbe szorulnak - fűzte hozzá Pletser Tamás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.05.04. hétfő, 18:00
Fodor Gábor
volt miniszter, a Közép-európai Rendszerváltást Kutató Intézet vezetője
Arányosabb választási rendszert többmandátumos körzetekkel: itt az újabb elképzelés

Arányosabb választási rendszert többmandátumos körzetekkel: itt az újabb elképzelés

Palkó István „Soha többé kétharmadot?” című Portfolio-cikke fontos mandátummatematikai problémát vetett fel: hogyan akadályozható meg, hogy a választási rendszer önmagában alkotmányozó többséget állítson elő arányos választói felhatalmazás nélkül? Az ott bemutatott javaslat a jelenlegi vegyes rendszer logikáján belül keres listás korrekciót. Ez az írás ugyanebből a problémából indul ki, de más szerkezeti választ javasol: nem utólag javítaná az egyéni körzetek torzítását, hanem magát a körzeti mandátumképzést tenné arányosabbá.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×