A tűzoltókat évente több ezer alkalommal riasztják lakástűzhöz, ezek egy része társasházi lakásokban lévő tűzesetek miatt történik. A menekülési útvonalakon tárolt holmikkal tűz esetén akadályozzák és nehezítik a tűzoltók munkáját.
A magas épületek tűzvédelmi ellenőrzésére kétévente kerül sor, melynek felügyeletét az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósága látja el. Az ellenőrzést bejelentés alapján is elvégzik, amiről legalább 5 nappal korábban értesítik a társasházat vagy lakásszövetkezetet.
A Femina összefoglalója szerint az ellenőrzésen nemcsak a Tűzvédelmi Házirendet és más vonatkozó iratokat nézik át, hanem a menekülési útvonalakat és a közműfőelzárókat is ellenőrzik. Ezenkívül a tűzoltó készüléket, a kötelező biztonsági jeleket, és azt is ellenőrzik, hogy az elektromos liftgépházakban, szemétledobókban nem tárolnak-e valamit.
A társasházakban és panelházakban gyakran előfordul, hogy a lakók a közös helyiségekben tartják a holmijukat. Legyen szó növényekről vagy a folyosókra kitett kisebb bútorokról, kerékpárról, ezeket a tárgyakat csak a jogszabályi előírásoknak megfelelően lehet tárolni a lakáson kívül.
A menekülő útvonalakat 110 centiméter szélességben – a 2015. március 5. után épült épületekben 120 centiméter szélességben – szabadon kell hagyni. Ellenkező esetben a bírság mértéke 10 ezer forinttól 1 millió forintig terjedhet, a büntetési tételek mértékét a jogszabály tételesen felsorolja.
A jogszabály szerint tűzvédelmi szabálysértésnek minősül:
- Kiürítésre szolgáló nyílászáró lezárása úgy, hogy vész esetén sem nyitható ki, ilyen például a tetőterasz ajtajának lezárása.
- Épületek menekülési útvonalain és azokkal egy légteret alkotó helyiségrészben szabálytalan tárolás, a rendeltetéssel nem összefüggő elektromos berendezés felügyelet nélküli üzemeltetése.
- A menekülési útvonalnak, kiürítésre szolgáló nyílászáró nyílásának leszűkítése
- Az épületek menekülési útvonalain éghető anyagú installációk, dekorációk, szőnyegek, falikárpitok és egyéb, nem tárolásra szolgáló, valamint a helyiség rendeltetésével összefüggő tárgyaknak az elhelyezéssel érintett fal vagy a padló felületének 15%-ánál nagyobb részén való elhelyezése.
- Tűz- vagy füstgátló megszüntetése, eltávolítása, működésének akadályoztatása.
- Ha a tűzoltási felvonulási út, terület maradéktalanul nem biztosított.
- Oltóvízkivétel vagy oltóvíz-felhasználás akadályozása, azaz például, ha tele van pakolva az a helyiség, amelyben a tűzcsap található.
- A tűzoltóság beavatkozásának akadályozása.
- A tűzoltó készülék készenlétben tartásának, karbantartásának hiánya.
- A beépített tűzjelző vagy tűzoltó berendezés nem működik és/vagy nincs karbantartva.