Infostart.hu
eur:
354.95
usd:
312.04
bux:
0
2026. június 26. péntek János, Pál

Háborúzás helyett Lincoln megvette volna a rabszolgákat

Négyszáz dollárt ajánlott fel minden egyes rabszolgáért a déli államoknak Abraham Lincoln amerikai elnök, aki úgy vélte: az ilyen módon előidézett "fokozatos emancipáció" sokkal olcsóbban meghozta volna a békét, mint a polgárháború.

Az amerikai elnök a javaslattal 72 levélben foglalkozott, amelyeket ma a Rochesteri Egyetem archívuma őriz. A leveleket az egyetem szkennelte, és feltette az internetre, de a könnyebb olvashatóság kedvéért valamennyi dokumentum átirata gépelt formában is olvasható.

Az egyik levelet Lincoln 1862. március 14-én írta James A. McDougall illinoisi szenátornak, s ebben nagyjából ki is számolta a feketék egyenjogúsításának árát. Delaware-ban például az 1960-as népszámlálás adatai szerint 1798 rabszolga élt - értük tehát Északnak 719200 dollárt kellett volna fizetnie - miközben a polgárháború akkor napi kétmillió dollárra került.

A Delaware-ban, Marylandben, Kentuckyban, Missouriban, Washington államban és városban nyilvántartott 432.622 rabszolga együttes ára 173.048.800 dollár lett volna - nagyjából annyi, amennyiből 87 napig háborúztak - írta levelében az elnök, aki azt javasolta, hogy a kompenzációért cserében az érintett államok vállalták volna, hogy húsz éven belül megszüntetik a rabszolgaságot.

Az ötletből azonban végül nem lett semmi, Lincoln pedig hat hónappal később kiadta az első elnöki rendeletet, amelyben eltörölte a rabszolgaságot. A Konföderáció bukása után pedig elfogadták az alkotmány 13. módosítását, amely véget vetett a rabszolgaság két évszázados észak-amerikai történetének.

A levelek, amelyek a rabszolgaság mellett az elnöknek a háborúval, az államügyekkel és egyéb kérdésekkel kapcsolatos véleményét is tartalmazzák, Lincoln egyik miniszterének, id. William H. Sewardnak a birtokában voltak. Az ő unokája adományozta a gyűjteményt apránként az egyetemnek.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.26. péntek, 18:00
Gaál Áron
a HungaroMet Zrt. időjárás-előrejelző osztályának vezetője
40 napos katonai offenzívát hirdetett Zelenszkij, tűz alatt Kijev és Moszkva – Percről percre híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

40 napos katonai offenzívát hirdetett Zelenszkij, tűz alatt Kijev és Moszkva – Percről percre híreink az orosz-ukrán háborúról pénteken

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön közölte, 40 napos "offenzívát" hagyott jóvá oroszországi célpontok ellen, miután a hírszerzés (SZBU) vezetőjével egyeztetett. Az ukrán államfő elmondása szerint ezzel akar nyomást gyakorolni Moszkvára, és kikényszeríteni a háború végét. Közben az éjszaka folyamán robbanásokat jelentettek Kijevből. Az ukrán légierő később egy Kijev felé tartó ballisztikus rakétára figyelmeztetett. Vitalij Klicsko polgármester elmondta, a rakéta törmeléke nyílt területen zuhant le a Darnickij kerületben, ahol tűz ütött ki egy raktárépületben. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legutóbbi fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×