"Pride-parádé szervezése helyett a főváros közlekedését kéne megszerveznie Karácsonynak és a Tiszának" - írta Facebook-bejegyzésében Szentkirályi Alexandra, a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője. Szerinte az elmúlt napokban megbénult Budapest közlekedése, és a nyári szünet ellenére is hatalmas dugók nehezítik a lakosság életét.
Szentkirályi Alexandra úgy véli, ennek az az oka, hogy a városvezetés több felújítást és lezárást is folytat párhuzamosan. Példaként a 4-es, 6-os villamos felújítását és a Flórián téri felüljárón végzett munkálatokat említette, valamint a pesti rakpart autóforgalom előli lezárását. Kiemelte:
"Budapest hét hídjából haton van valamilyen forgalmi korlátozás".
A fővárosi Fidesz-KDNP frakció nevében javaslatot is megfogalmazott a bejegyzésben a kialakult helyzet orvoslására: napközben nyissák meg a forgalom számára a Lánchidat és a rakpartot.
Az Index megkereste a Budapest Közlekedési Központot (BKK), és megérdeklődte, mekkora szerepe van a felújításoknak a budapesti dugók kialakulásában.
"Az iskolai nyári szünet idején csökken a forgalom Budapesten, ezért a karbantartási és felújítási munkákat ebben az időszakban kisebb fennakadásokkal lehet elvégezni, mint ősszel vagy tavasszal" -írta válaszában a lapnak a BKK, hangsúlyozva, hogy ezek a munkák nem halaszthatók a végtelenségig, ugyanis ha elmaradnak, idővel tervezetlen leállásokhoz, komolyabb működési problémákhoz vezethetnek.
A BKK folyamatosan vizsgálja a fővárosi közlekedést, azonban a pontos adatokra még néhány napot várni kell. Ennek két oka van, egyrészről a társaságnak még nem áll rendelkezésére elegendő adat, másrészről szerintük
a "jelentős forgalmi változások idején soha nem az első napok adataiból kell kiindulni", hiszen a járművezetők még "megszokásból vezetnek".
"Az előzetes tájékoztatások, híradások ellenére sokan nem terveznek előre. Tapasztalatok szerint viszont a későbbiekben alkalmazkodnak az új forgalmi helyzethez, új útvonalakat választanak, adott esetben közlekedési módot váltanak, valós képet majd ekkor lehet alkotni a forgalmi helyzetről" - írta a közlekedési vállalat.
A torlódásokhoz az is hozzájárulhat, hogy a KSH adatai szerint az elmúlt 25 év során megduplázódott a budapesti és környéki autók száma, ami mostanra a teljes magyar autóállomány közel egyharmadát teszi ki úgy, hogy Budapest és agglomerációja van a leginkább lefedve közösségi közlekedéssel.
A BKK ennek ellenére nem hárítja a felelősséget az autók megnövekedett számára, hanem igyekszik változtatni ott, ahol az adatok azt mutatják, hogy tarthatatlan a helyzet.
A változtatások azonban nem minden esetben kedveznek az autósoknak, ugyanis ők a közösségi közlekedést tartják szem előtt elsődlegesen.
"Ha szükséges, a BKK forgalomtechnikai beavatkozásokkal (például jelzőlámpák hangolásával) segíti az áthaladást a leginkább érintett csomópontokban. Az intézkedések minden esetben a közösségi közlekedést részesítik előnyben. Aki teheti, kérjük, válassza a közösségi közlekedést, hiszen ezzel hozzájárul, hogy az esetleges torlódások csökkenjenek, ráadásul ezzel a városi környezetet is kevésbé terheljük" - írta a BKK.







