A magyarországi légúti figyelőszolgálat a tünetek alapján gyűjti az adatokat arról, hogy hány beteg fordult orvoshoz Magyarországon. Ám pusztán a tünetek alapján nem lehet pontosan megmondani, hogy például influenzavírus, koronavírus vagy más okozza a beteg tüneteit. Hogy ezt a bizonytalanságot megszüntessék, virológiai adatokat is gyűjt az NNGYK. Ezeket a betegektől levett mintákat laborvizsgálatra küldik, ott pedig már egyértelműen látszik, hogy milyen kórokozó számlájára írható a megbetegedés.
Az ilyen módon begyűjtött adatok alapján a 45. héten (november 4. és 10. között) 160 ezer ember fordult orvoshoz légúti fertőzések tüneteivel. Ez az előző héthez képest körülbelül 30 százalékos emelkedés, de ez egyáltalán nem meglepő – értékelte az adatokat az InfoRádióban Dánielisz Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ járványügyi és infekciókontroll főosztály vezetője.
"Nagyon gyakran tapasztaljuk, hogy az őszi szünet utáni héten megemelkedik a megbetegedések száma, hiszen ekkor visszamennek a gyerekek az iskolába, a szülők dolgozni, és megint jobban tudnak terjedni a vírusok. A megbetegedések hátterében a laboratóriumi adatok szerint körülbelül 11-12 százalékban a koronavírus áll. Az influenza egy százalék alatt van, ahogy az egyéb kórokozók is; nincsen semmi domináns, nagyon sokféle vírus lehet, egyéb, régóta itt lévő koronavírusoktól kezdve a rinovíruson, metapneumovíruson át sokféle egyéb vírusig. Ezek most is mind előfordulnak, ahogy más években is" – mondta a szakember.
Ez a koronavírus-átfertőzöttség még nem nevezhető súlyosnak, tette hozzá, hiszen nem a betegek több mint felénél fordul elő, hanem csak a kisebb részüknél.
Azzal kapcsolatban, hogy nyáron lejárt valamennyi Covid-vakcina, ami Magyarországon elérhető volt, és azóta nem érkezett újabb szállítmány, Dánielisz Ágnes elmondta: az NNGYK elindította a közbeszerzést, ehhez az ajánlatok benyújtási határideje lejárt, most a közbeszerzési eljárás van folyamatban, annak szabályai szerint. Ígérete szerint
hamarosan értesíthetik majd a lakosságot a továbbiakról, de jelenleg még nem mondhat ennél többet.
A másik nagy oltási kampány az influenza elleni védekezés. Mint mondta, Magyarországon az influenzajárvány mindig az új évben, tehát januárban, februárban szokott jelentkezni. Most is azt látják, hogy a légúti tünetek hátterében alapvetően nem az influenza áll, még nincs itt az influenzajárvány.
"Most van itt azonban az ideje az influenza elleni oltásnak, hiszen az a megelőzést szolgálja. Október vége óta a háziorvosoknál az egész országban elérhető az oltóanyag. Aki a kockázati csoportba tartozik – 60 éven felüli, és/vagy alapbetegséggel, például szív- vagy cukorbetegséggel rendelkezik –, az mindenképpen kérje háziorvosától" – hangsúlyozta a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ járványügyi és infekciókontroll főosztály vezetője.