eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 15. szombat Georgina, Kolos
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter napirend előtt szólal fel az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. március 30-án.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Szijjártó Péter: Magyarország humanitárius módon segít Ukrajnának, ameddig kell

Szerinte a kormány már a fegyveres konfliktus kirobbanását követően világossá tette az álláspontját: "elítéljük az Ukrajnát ért orosz katonai agressziót, kiálltunk és ki is állunk Ukrajna mellett, minden létező segítséget megadunk azoknak az embereknek, akiknek a háború elől kell menekülniük"

Magyarország történetének legnagyobb humanitárius akciója zajlik jelenleg a háború sújtotta Ukrajna megsegítése érdekében, és ez egészen addig folytatódni fog, amíg szükség van rá - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán az Országgyűlésben.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető Grexa Liliána ukrán nemzetiségi szószóló felszólalására reagálva kiemelte, hogy a kormány már a fegyveres konfliktus kirobbanását követően világossá tette az álláspontját: "elítéljük az Ukrajnát ért orosz katonai agressziót, kiálltunk és ki is állunk Ukrajna mellett, minden létező segítséget megadunk azoknak az embereknek, akiknek a háború elől kell menekülniük".

Emlékeztetett rá, hogy eddig mintegy 740 ezer menekült érkezett Magyarországra Ukrajna irányából közvetve vagy közvetlenül, és a hatóságok mindegyikükről gondoskodtak, a hosszabb távon is maradni szándékozókat pedig a munkavállalásban is segítik, gyermekeiket beiskolázzák. "Ez erkölcsi és jogi kötelességünk" - fogalmazott.

Aláhúzta, hogy már elérte a 2000 tonnát az Ukrajnába szállított humanitárius adományok mennyisége, és az akció folytatódni fog, amíg arra szükség van.

Szijjártó Péter rámutatott, hogy a kormány nemrég öt elemből álló, összesen 37 millió euró értékű támogatási csomagot ajánlott fel az ukrajnai humanitárius helyzet javítása érdekében.

Ennek keretében Magyarország egyebek mellett részt vesz egy, az Ökumenikus Segélyszervezettel közösen azonosított iskola újjáépítésében az ukrajnai Borogyankától mintegy tíz kilométerre, amennyiben jóváhagyják az ukrán hatóságok. Valamint a biztonsági helyzet javulásától függően hamarosan megkezdik 44, Csernyihiv megyei kórházakban ápolt kiskorú speciális ellátását a Heim Pál Gyermekkórházban, de az indulás egyelőre késik a légitámadások miatt - tudatta.

Tájékoztatása szerint emellett sebesült ukrán katonákat fognak gyógykezelni felső létszámkorlát nélkül Magyarországon, amint azt az ukrán hatóságok kérni fogják. Továbbá megkezdték a mobilotthonok kárpátaljai kiszállításának előkészületeit a belső menekültek számára, illetve szeptembertől ezer felsőoktatási ösztöndíjas helyet ajánlottak fel ukrán diákok számára, és a jelentkezési határidőt kitolták, hogy a most érettségiző tanulók is részt vehessenek a programban.

Németh Szilárd rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos kérdésére adott válaszában a miniszter leszögezte, hogy hatalmas versenyelőnyt és biztonságot jelent, ha egy ország maga tudja előállítani a felhasznált energia egy nagyobb részét.

Hangsúlyozta, hogy az ukrajnai háború és az erre válaszul elfogadott szankciók új világgazdasági és geopolitikai realitást eredményeztek, amelyet egyebek mellett nyersanyaghiány és energiaellátási nehézségek jellemeznek.

"Korábban az energiaellátás kérdése olyan volt, mint a levegő: teljesen természetesnek vettük. A piac alapvetően inkább kínálati volt, a kérdés csak az volt, hogy ki tud jobb árat elérni. Mára a helyzet jelentős mértékben megváltozott, az energiabeszerzések során az ár másodlagos kérdéssé vált, az elsődleges kérdés ugyanis az, hogy van-e mit megvásárolni" - jelentette ki.

Majd rámutatott, hogy az önellátás képességének híján a hosszú távú energiavásárlási szerződések is biztonságosabb helyzetet eredményeznek.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: más ajánlat is kell, nem elég csak Ukrajna ügyében megállapodni a háború lezárásához

A miniszterelnök a napokban Dubajban részt vett az első Tucker Carlson csúcstalálkozón, ahol interjút adott az amerikai jobboldali véleményvezérnek. Téma volt az ukrajnai háború és az is, miként lehet szerinte lezárni. Szó volt a migrációról, az EU és az Egyesült Államok viszonyáról, Donald Trump intézkedéseinek hatásáról, az uniós gazdasági problémákról és arról, hogy Orbán Viktor szerint 3-4 év múlva vége lehet az EU-nak, ha nem alkalmaz drámaian más stratégiát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Trükközhetnek az oroszok a béketárgyaláson, egy fontos kérdésben máris nem sikerült megegyezni - Híreink a orosz-ukrán háborúról szombaton

Trükközhetnek az oroszok a béketárgyaláson, egy fontos kérdésben máris nem sikerült megegyezni - Híreink a orosz-ukrán háborúról szombaton

Megtörténtek az első egyeztetések a müncheni biztonsági konferencián az Egyesült Államok és Ukrajna között a háború lezárásáról, jelentős előrelépésről egyelőre nincs szó. Ukrajna továbbra sem hajlandó elismerni a megszállt területek orosz fennhatóságát, Volodimir Zelenszkij elnök pedig az amerikai támogatás elvesztése miatt aggódik. Az ukrán elnök és az amerikai alelnök közötti tárgyalások nem hoztak áttörést a kritikus ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodás ügyében, amely kulcsfontosságú lehet Ukrajna számára az amerikai támogatás biztosításához. Zelenszkij szerint az Putyin célja a tűzszüneti megállapodással, hogy ennek köszönhetően időt nyerjen és átcsoportosíthassa az orosz erőket. A frontvonalakon állítólag enyhült a nyomás Pokrovszk városon, viszont a térségben több kisfalut is elfoglaltak az orosz erők. Tegnap dróntámadás érte a csernobili atomerőművet, a sugárzásveszély szerencsére nem nőtt. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz ukrán háború szombati fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×