Azt, hogy már megjelent-e itthon is a koronavírus, senki nem tudja megmondani, lehet, hogy tünetmentesen, vagy enyhe tünetekkel ott lappang valahol – fogalmazott Jakab Ferenc, hozzátéve, az, hogy diagnosztizált, pozitív eset eddig nincs, az nagyon nagy szerencse, de nagyon csodálkozna, ha Magyarországon nem jelenne meg a fertőzés.
„Mint egy dartstáblán, körbelőttek minket, tehát minden esélyünk megvan arra, hogy megjelenik” – ismételte meg a virológus, azt viszont már más kérdésnek tartja, hogy milyen gyorsan lehet majd lokalizálni és ezáltal a járványt elkerülni. A Pécsi Tudományegyetem tanára ugyanakkor úgy véli,
Magyarország – elméleti szinten biztosan – felkészült a koronavírus megjelenésére.
A védekezés tekintetében fontosnak nevezte a passzív módozatokat, köztük említve az alapvető higiéniás szabályokat, amelyekkel egyaránt figyelünk magunkra és egymásra, és „eszméletlen sokat tudunk nyerni” általuk. Így a naponta többszöri szabályos, szappannal történő kézmosás, étkezés előtt mindig. Azt is kiemelte, hogy ha nincs nálunk zsebkendő, könyökhajlatba tüsszentsünk, ne a kézbe, és semmi esetre se a levegőbe. Ahogyan
nem ártana mellőzni a mindennapi üdvözlési szokásainkat, így a kézfogást, puszilkodást
egy időre. „És elérhetjük az utazási célunkat gyalog is” – tette hozzá, jelezve, hogy lehetőség szerint ildomos lenne a tömegközlekedést is kerülni.
Ez a helyzet a maszkokkal
A sebészi szájmaszk önmagában nem vagy csak nagyon kis mértékben óvja meg a viselőjét a koronavírustól. Ugyanis a műtőben használatos szájmaszk arra jó, ha valakire hirtelen rájön egy köhögési roham vagy egy tüsszentés, akkor lokálisan, a szája előtt megakadályozza, hogy a nyálcsöppecskék szétszóródjanak a környezetben, ezzel szennyezve a tárgyakat, ott lévő embereket.
Tehát sebészi szájmaszkot az viseljen, aki mást akar megóvni
a fertőzéstől – nyomatékosította, azt is hozzátéve, hogy ezen szakmai állítás nem az általános egészségügyi rendszerekre vonatkozik, hanem az aktuális koronavírus-járványra.
Ennek ellenére, ha valaki szeretne maszkot hordani, akkor hordjon, de tudnia kell, hogy nem fogja megvédeni a fertőzéstől.
Ami védhet, az az – elsősorban munkavédelmi boltokban esetleg még fellelhető – FFP3-as maszk, ami teljesen illeszkedik az arcra, és egy kis kilégzőszeleppel rendelkezik. „Nem jelent 100 százalékos védelmet, de sokkal jobb, mint a sebészeti szájmaszk. Jóllehet, gyakran kell cserélni” – fogalmazott. Hiszen könnyen elnedvesednek, és akkor jobban megkönnyítik a fertőzést, mint amennyit védenek.
A teljes beszélgetést kedd este 6 óra után hallgathatják meg az InfoRádió Aréna című műsorában.