Infostart.hu
eur:
379.27
usd:
321.61
bux:
131508.1
2026. február 5. csütörtök Ágota, Ingrid

Plakáttörvény: mégis napirenden az MSZP javaslata is

A településkép-védelmi törvény feles többséget igénylő módosításával fogadná el a már egyszer elbukott plakáttörvényt a Fidesz. Az ellenzék szerint az előterjesztés alaptörvény-ellenes.

A több médium által csütörtökön már nyilvánosságra hozott módosítással, a településkép-védelmi törvény pusztán feles többséget igénylő átírásával fogadná el a kormánytöbbség az államfő által nemrég visszadobott plakáttörvényt. A dokumentum értelmében a pártok és az általuk közvetlenül - jelentős összegben - támogatott szervezetek csak az előző év listaárain hirdethetnének, kedvezményeket pedig csak közbeszerzéssel kaphatnának. A plakátokat hatóság ellenőrizné, a törvényt megszegő pártokat pedig pénzbírsággal sújtanák.

A törvényalkotási bizottság kormánypárti többsége támogatta a módosítást.

Bárándy Gergely, az MSZP részéről példátlannak és jogszabálysértőnek tartotta, hogy a másik napirendi pontként tárgyalt előterjesztést bár maga az MSZP nem nyújtotta be módosításként, a törvényalkotási bizottság napirendjén mégis szerepelt. Itt a korábbi szocialista szakmai javaslatról volt szó, amelytől Botka László, az MSZP miniszterelnök-jelöltjének közbelépésére álltak el a szocialisták, amikor már körvonalazódott egy alku lehetősége a szocialisták és a kormánypártok között.

Gulyás Gergely erre reagálva, aláhúzta, hogy számára e-mailben, a szocialisták frakcióvezetője, az erről szóló hétfői, ötpárti egyeztetést követően küldte el a módosító javaslatot, majd kikérte magának, hogy az MSZP saját belső működési zavaraival a bizottság ülését terheli. Végül a bizottság többsége megszavazta, hogy ezt a dokumentumot is benyújtott módosításként kezeljék.

A településkép-védelmi előterjesztést Staudt Gábor, a Jobbik részéről a beterjesztés módja miatt, illetve mivel a pártok gazdálkodását érintő nem pusztán technikai módosításokat tartalmaz az előterjesztés, alaptörvény-ellenesnek tartotta.

Az LMP-s Szél Bernadett szintén arra kérte a kormánypártokat, hogy vonják vissza a nem megfelelően előkészített, alaptörvény-ellenes előterjesztést, mivel az jogot adna államigazgatási szerveknek a pártok gazdálkodásának vizsgálatára. A kormánypárti többség azonban ezzel nem értett egyet.

A plakáttörvényt nem titkoltan a Jobbik kampánya ellenében nyújtottak be a kormánypárti képviselők. A javaslat kampányidőszakon kívül megtiltotta volna a politikai plakátok kihelyezését. Különböző okokból, de egyik ellenzéki képviselő sem bólintott rá, így az Országgyűlés csak a jogszabály egyszerű többséget igénylő részeit fogadta el, kétharmados passzusait nem. Ez azonban önmagában értelmezhetetlen volt, így Áder János köztársasági elnök visszaküldte a Háznak. Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője erre hivatkozva kezdeményezte mára a rendkívüli ülés összehívását, a képviselők hamarosan szavaznak a törvényalkotási bizottság által elfogadott módosításokról.

Címlapról ajánljuk

Kaiser Ferenc: Moszkva azért nem enged a követeléseiből, mert még mindig hisz az agresszió eredeti céljában

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docense az InfoRádióban arról beszélt, hogy bár folytatódnak a háromoldalú ukrán-amerikai-orosz tűzszüneti egyeztetések, és Mark Rutte NATO-főtitkár is Ukrajna számára biztató kijelentéseket tett, Moszkva egy jottányit sem enged a követeléseiből, miszerint nem léphetnek idegen erők ukrán földre békefenntartó céllal, Kijevnek pedig feltétel nélkül le kell mondania keleti területeiről. Sőt, az orosz vezetés még mindig hisz abban is, hogy képesek lesznek megszüntetni a teljes ukrán államiságot.
Nagyban zajlik a béketárgyalás, kiakadtak Trumpon Kijevben – Orosz-ukrán háborús híreink percről percre csütörtökön

Nagyban zajlik a béketárgyalás, kiakadtak Trumpon Kijevben – Orosz-ukrán háborús híreink percről percre csütörtökön

Tegnap az atomfegyverek korlátozásának több mint fél évszázados korszaka ért véget, lejárt ugyanis az Egyesült Államok és Oroszország közötti Új Start-szerződés. Moszkva azt állítja, Washington sajnálatos módon nem reagált Vlagyimir Putyin javaslatára, amely további 12 hónapra fenntartotta volna a rakéta- és robbanófejkvóták korlátait. Biztonságpolitikai szakértők egy potenciális nukleáris fegyverkezési verseny kitörésére figyelmeztettek. Szerdán Abu-Dzabiban mindeközben folytatódott a háromoldalú béketárgyalás Oroszország, Ukrajna és az Egyesült Államok között. Rusztem Umerov, az ukrán nemzetbiztonsági tanács titkára "jelentőségteljesnek" és "produktívnak" nevezte az egyeztetést, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint a folyamat eddigi legfőbb eredménye az orosz-ukrán fogolycsereprogram újraindítása. Mára virradóra robbanások rázták meg Kijevet egy orosz dróntámadás következtében. Cikkünk folyamatosan frissül a legutóbbi fejleményekkel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×